Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościNoc zwiedzania Rynku 2023

20.05.2023

Noc zwiedzania Rynku 2023

Noc Zwiedzania Rynku to niepowtarzalna okazja, aby na nowo odkryć uroki Jarosławia – przejechać bryczką Stare Miasto, zwiedzić indywidualnie lub z przewodnikiem liczne zabytki, w tym te na co dzień niedostępne: wielką izbę – obecnie salę ślubów – w kamienicy Rynek 6, wieżę ratusza, a także prezbiterium cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w parku miejskim przy ul. Czesławy Puzon ps. „Baśka”. Tajemnice miasta będzie można odkryć także w Podziemnej Trasie Turystycznej im. prof. Felisksa Zalewskiego, jednej z najstarszych tras turystycznych w Polsce.

link1

link2

link3

Na miłośników kultury i historii czekają spektakle teatralne, występy, galerie i wystawy plenerowe, a najwytrwalsi mogą potańczyć przy muzyce na żywo lub wspólnie pobiesiadować.

Noc Zwiedzania Rynku
20 maja 2023, godz. 17.00

zwiedzanie

•  18.00–21.00  Spacery z przewodnikami – zbiórka przed kamienicą Rynek 6
  •  8.00–22.00  Ratusz i wieża ratusza • cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego • Centrum Edukacji Kulturalnej (piwnice ratusza oraz Bramy Krakowskiej)
  •  18.00–22.00  Podziemne Przejście Turystyczne (Rynek 4, 5, 6) • Podziemna Trasa Turystyczna (Rynek 14)

wydarzenia • Rynek

•  17.00–22.00 „Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA!” – akcja czytelnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu
  •  17.00–22.00  Kwesta na remont domu harcerza – Hufiec ZHP Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon
  •  18.00–21.00  Wycieczki bryczką (dorośli: 10 zł, dzieci powyżej 3 lat: 5 zł)
  •  18.00–22.00  Spotkanie z piosenką turystyczną – muzykowanie z Andrzejem i Piotrem Nahorniakami
  •  21.00–22.00 „Nocne o bramie rozprawianie” – projekcja na Bramie Krakowskiej

•  17.00  Hejnał jarosławski
  •  17.15  Występ uczniów Powiatowego Ogniska Baletowego – tańce historyczne i współczesne. W razie niepogody występ odbędzie się w siedzibie Ogniska (ul. Franciszkańska 2)
  •  18.00  Multimedialny pokaz fontann
  •  18.15  Występy uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu
  •  19.30  Występ Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław”
  •  20.00  Multimedialny pokaz fontann
  •  20.15  Występ Jarosławskiej Orkiestry Dętej „Laudate Dominum”
  •  21.00  Multimedialny pokaz fontann
  • wystawy plenerowe: „Tajemnice jarosławskiego rynku” • „Jarosław. W sercu miasta”

kamienica Orsettich  – Rynek 4

•  Prezentacja nowo zaaranżowanej jadalni z czasów powstania styczniowego
  •  Historyczny pojedynek szachowy oraz możliwość rozgrywki na beczce z mistrzem szachowym
  •  „Opowieści ze Złotego Wieku”
  •  Projekcje na dziedzińcu muzealnym – pierwszy sezon „Spaceru po Jarosławiu”
  •  Tajemniczy goście…

kamienica Attavantich – Rynek 5

Wystawy:

•  „Podróże z akwarelą” – Tomasz Drozdowicz, Galeria Główna u Attavantich
  •  „Człowiek kontra sztuczna inteligencja” – wystawa prac uczniów ZSI w Jarosławiu, Galeria w Holu
  •  „Tajemniczy ogród” – wystawa prac uczniów ZSI w Jarosławiu, Galeria Debiutów

kamienica Gruszewiczów – Rynek 6

•  18.00–22.00  „Malarstwo” Elżbieta Czyż, Galeria Rynek 6
  •  18.30 Spotkanie z Agatą Lalik „Kiedyś Ci opowiem…”, księgarnia „Jarosławski Kuferek Artystyczny”

Galeria Przedmiotu – Opolska 1

•  18.00 Degustacja ciast i kawy

organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu partnerzy: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Muzeum w Jarosławiu kamienica Orsettich, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Miejska Bibliotek Publiczna w Jarosławiu, Hufiec ZHP Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.

Zapraszamy na jedyną taką noc w roku.

Program wydarzenia może ulec zmianie.

źródło: Noc Zwiedzania Rynku 2023 - Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu (jaroslaw.pl)

(Aktualizacja: 20.05.2023 22:09)
Fot. CKiP Jarosław