Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościFotografiaMarcin Materniak - Dwuchromianowe spojrzenie

Fotografia

04.05.2023

Marcin Materniak - "Dwuchromianowe spojrzenie"

Wystawa fotografii,
Galeria Projektor Sztuki JOKiS, plac Mickiewicza 6
"Dwuchromianowe spojrzenie"- wystawa artysty fotografika Marcina Materniaka została uroczyście otwarta w galerii Projektor Sztuki 4 maja br. o godz. 17.00
Ten intrygujący tytuł nawiązuje do szlachetnej techniki fotograficznej tzw. gumy chromianowej, w której powstały prezentowane na wystawie zdjęcia.
O procesie tworzenia, a także o początkach fotografii jako odrębnej dziedziny sztuki opowiedział z pasją sam autor, który jest również kolekcjonerem zabytkowych aparatów fotograficznych. Najciekawsze z nich można było obejrzeć podczas wernisażu.
W wydarzeniu uczestniczył m.in. Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel - patron honorowy wystawy, przedstawiciele mediów, klub fotograficzny ATEST 70 , Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne ATEST 2000 , Jarosławska Grupa Fotograficzna .
Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością ????
Wystawa będzie czynna do 11 czerwca, w godzinach pracy ośrodka.

Marcin Materniak Urodzony w 1977 roku w Lubaczowie. Z fotografią związany od ponad 20 lat, kolekcjoner zabytkowych aparatów fotograficznych. Absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych. Dyplom obroniony w 2010 roku  z uzyskanym tytułem Artysty Fotografika. Jako fotograf współpracował z firmami i instytucjami w kraju,  a także za granicą. W latach 2015 – 2017 dziennikarz i fotoreporter gazety „Życie Podkarpackie”.

W swojej pracy kieruje się założeniem, że nad każdym zdjęciem trzeba popracować. Ciągły pośpiech i potrzeba szybkiego przepływu informacji, zmusza obecnych fotografów do sięgania po co raz to nowsze zdobycze techniki. Tradycyjną fotografię analogową zamieniono na zapis cyfrowy, a ciemnię na komputer z programem do obróbki zdjęć.  Uważa, że prawdziwa sztuka nie może być wynikiem  działania kilku suwaków w programie graficznym, dlatego postanowił tworzyć w technice gumy chromianowej.

Guma chromianowa zaliczana do technik szlachetnych w fotografii powstała w latach 50 – tych XIX w. Proces uzyskiwania obrazu jest zupełnie odmienny niż w przypadku fotografii analogowej, ponieważ przy odbitce gumowej nie używa się soli srebra. Obraz powstaje na papierze akwarelowym, który pokrywa się  żelatyną. Na tak przygotowany podkład nanoszony jest roztwór dwuchromianu potasu, gumy arabskiej i pigmentu. Następnie obraz kopiowany jest „stykowo” na papier poprzez naświetlanie promieniami UV.  Za wywoływacz służy woda.

W procesie gumowym nigdy nie uzyskuje się dwóch identycznych odbitek, dlatego każdą pracę należy traktować jak osobne dzieło.

Na plakacie reklamującym wystawę wykorzystano fotografię pana Marcina Materniaka autorstwa Anety Materniak.

Wystawy indywidualne:

„Angeli et Daemones” Kraków 2010 r.

„Wystawa Fotografii w Technice Gumy Chromianowej” Przemyśl 2015 r.

„Alchemia” Lubaczów 2015 r.

„Dwuchromianowe Kadry” Lubaczów 2018 r.

„Obrazy Światłem Malowane” Narol 2018 r.

„Guma chromianowa” Rzeszów 2019 r.

Wystawy zbiorowe:

„Karpackie Oblicza” Przemyśl 2016 r.

„Ekumenie” Kraków 2018 r.

„Foto Odlot” Rzeszów 2022 r.

Marzena Stęc
(Aktualizacja: 05.05.2023 09:53)
Galeria zdjęć
Człowiek orkiestra z cyklu człowiek przy pracy, Fot. M.Materniak
Portret Roberta Goryckiego, Fot. M.Materniak
Motocykl z cyklu człowiek przy pracy, Fot. M.Materniak
Portret Jerzego Styczyńskiego zespół Dżem, Fot. M. Materniak
Portret Bena Otręby, Fot. M.Materniak
Portret Adama Otręby, Fot. M.Materniak
Na plakacie reklamującym wystawę wykorzystano fotografię pana Marcina Materniaka autorstwa Anety Materniak.