Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościRandka z Fotografią

Aktualności

16.02.2016

Randka z Fotografią

Ochotnicze Hufce Pracy we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury dbają o odpowiednią edukację artystyczną młodzieży. W ramach tego współdziałania dziewczęta z OHP wzięły udział w spotkaniu z - Krzysztofem Peszko, zatrudnionym w MOK jarosławskim fotografikiem, komisarzem Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych „Tylko Jedno Zdjęcie”. Krzysztof Peszko w zajmujący sposób opowiedział dziewczętom o znaczeniu fotografii w otaczającym nas świecie. Dziewczęta z zaciekawieniem obejrzały fotografie Krzysztofa Peszko, wywiązała się swobodna rozmowa dotycząca różnych aspektów fotografii, w tym m.in.: o zamieszczaniu zdjęć w mediach społecznościowych.

Krzysztof Peszko - artysta fotografik, zawodowy dyplom mistrza fotografii uzyskał w roku 1985, członek założyciel Związku Polskich Fotografików Przyrody (2002 r., nr leg. 1221) - założyciel Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP; oraz członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej (od 2015 r., nr leg. 387). Działał w Klubie Fotograficznym "ATEST 70", (powstał  w MOK w Jarosławiu w 1976 r.) oraz Jarosławskim Towarzystwie Fotograficznym „ATEST 2000" (powstałym w 1999 r.). Uczestniczył w wielu wystawach i plenerach fotograficznych. Od kilkudziesięciu lat jego fotografie ukazują się w prasie. Debiutował w latach 80-tych ub. wieku - w periodyku PTTK „Gościniec" - zdjęciem z otwarcia Podziemnej Trasy Turystycznej im Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu. W późniejszych latach jego zdjęcia publikowane były w czasopismach wydawanych w kraju oraz w Kanadzie i USA. Aktualnie współpracuje z różnymi agencjami prasowymi (w szczególności www.forum.com.pl ). Prowadząc swoją twórczą działalność zdobył kilka ważnych nagród. Pierwszą w życiu nagrodę odebrał w 1987 r. zwyciężając w konkursie fotograficznym „Wieś Dzisiejsza". W latach 1987-90 zdobywał również nagrody i wyróżnienia w konkursach w Hiszpanii, Sri Lance, Belgii, Holandii i na Łotwie, którym patronowała Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, FIAP (fr. Fédération Internationale de l'Art Photographique). W 2007 r. otrzymał Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia - „Jarosława” w dziedzinie Promocja Miasta. Niezależnie od swych pasji fotograficznych w latach 1993-1997 współtworzył oraz pracował jako reporter w radiu Archidiecezji Przemyskim „Ave Maria” (obecnie Radio „Fara”).

W 2007-2008 roku z własnej inicjatywy zrealizował i wydał trzy filmy promocyjne: „Jarosław. Wszystkie drogi prowadzą do rynku", „Jarosławskie cmentarze" oraz ,,Krasiczyn” (emitowany poza granicami Polski dla Polonii ). W 2012 r. Krzysztof Peszko powołany został na jurora Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych „Tylko Jedno Zdjęcie” organizowanych przez MOK w Jarosławiu. pod patronatem FIAP, a w 2013 zostaje kuratorem Konfrontacji.

http://www.ckip.jaroslaw.pl/filmy/id37,Otwarcie-Sezonu-Artystycznego-20122013.htmlhttp://www.youtube.com/playlist?list=UUFBIfaWp09LRFCsF5Ye9qBg

Na kierowaną przez niego edycję konkursu w 2014 r. wpłynęło 224 prace fotograficzne z 30 państw.

http://www.jaroslaw.pl/aktualnosci-wydarzenia/id4517,Tylko-Jedno-Zdjecie-2014-do-29-listopada.html

Zainicjował modyfikację strony internetowej Konfrontacji przyczyniając się do nadania jej atrakcyjniejszej postaci: http://www.mok-jar.pl/tylkojednozdjecie/

 K. Peszko wydał kilka albumów fotograficznych w języku polskim i angielskim poświęconych zabytkom rodzinnego miasta: ,,Rynek”, ,,Kolegiata p.w. Bożego Ciała”, „Klasztor O.O. Franciszkanów – Reformatów”, ,,Klasztor O.O. Domikanów”. Wzbudziły one spore zainteresowanie trafiając również do dawnych mieszkańców Jarosławia rozsianych na całym świecie.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 01.03.2016 16:29)
Galeria zdjęć