Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościJarosławska Parabola Dziejowa ,,Niepodległość miała 20 lat

Jarosławska Parabola Dziejowa ,,Niepodległość miała 20 lat"

25 października odbyła się uroczystość upamiętniająca czyn zbrojny Jarosławskiej Kompanii Legionów (15 kompania IV bat. II Brygady LP), która pod koniec października 1914 r. przeszła swój chrzest bojowy. Tytuł uroczystości nawiązywał do przeciętnego wieku żołnierzy tej kompanii. W uroczystości oprócz wojska wzięły udział: grupy rekonstrukcyjne, klasy mundurowe z jarosławskich szkół średnich, młodzież ze szkół podstawowych, mieszkańcy miasta. Główna część uroczystości rozpoczęła sie na Rynku o godz. 10.00. Przedtem o godz. 7.00 jarosławscy strażacy nad rzeźbą sokoła wieńczącą foronton MOK - zatkęli biało-czerwoną flagę trzy i pół metrowej długości! O godz. 9.30 pod dawnym Gmachem TG ,,Sokół" członkowie  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Dywizja Piechoty - Garnizon Jarosław zaciągneli posterunek honorowy i rozdawali przechodniom autentyczne odezwy władz jarosławskich z lat 1918-1920. Odwiedzili uczniowie ją uczniowie SP nr 10 wraz z nauczycielką Agnieszką Kapustą, ubrani w adekwatne przedwojenne stroje.

W program uroczystości na Rynku m.in. były:

- Wprowadzenie „Chrzest bojowy czyli żołnierska sprawa Jarosławskiej Kompanii” wygłoszone przez Andrzeja Zgryźniaka.

- Podniesienie Flagi Państwowej i odśpiewanie Hymnu RP

- Niepodległościowy Apel Pamięci

- Salwa Honorowa

- Przemówienie Komendanta Józefa Piłsudskiego

- Motyw patriotyczny ,,Polskie pożegnanie” w wykonaniu artystów z MOK w reż. Pawła Sroki, z oprawą muzyczną Wiktora Maruta.

- Przegląd Kompanii Jarosławskiej

- Uroczysty wymarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i  Jarosławskiej Kompanii Legionowej

- Polonez 100 par na rynku dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury.

Partnerzy: 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza, Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Jarosławiu, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K Przemyśl, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 24 Dywizja Piechoty - Garnizon Jarosław, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu, Straż Miejska w Jarosławiu, Jarosławskie Gimnazja i Szkoły Podstawowe.

Patroni Medialni: Dziennik ,,Super Nowości”, ,,Życie Podkarpackie”, ,,Gazeta Jarosławska”, ,,Ekspres Jarosławski”, miesięcznik ,,RJA24”, Lokalna Telewizja TwojaTV, Telewizja Internetowa POD24, Kacper LOC Fotografia.

Więcej fotografii oraz reacje filmowe z uroczystości na naszym facebooku.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 26.10.2018 16:19)
Dowództwo Jarosławskiej Kompanii Legionowej (wraz z sanitariuszką) odtwarzane przez rekonstruktorów z X D.O.K w Przemyślu. Z lewej Mirosław Majkowski w roli ppor. Serafina Dobrzańskiego.
Z lewej oficjalni goście. Moment wprowadzenia w tematykę uroczystości.
Poczet flagowy 14 DAS.
Kotyliony.
Por. Marek Pankiewicz odczytuje Niepodległościowy Apel Pamięci z odniesieniem do Kompanii Jarosławskiej.
Kompania Honorowa 14 DAS.
Odmarsz Kompanii Honorowej.
Przemówienie Komendanta Józefa Piłsudskiego z balkonu Ratusza.
Motyw patriotyczny na podst. pożegnania Pana Tadeusza z Zosią w wyk. artystów z MOK.
Zrywanie czarnego dziedzictwa zaboru austriackiego z biało-czerwonej przez jarosławskich legionistów, symbolizujące odzyskanie niepodległości.
Polonez w 100 par. Na czele Burmistrz Waldemar Paluch.
Polonez w 100 par. Na czele Starosta Tadeusz Chrzan, w kolejnej parze dyr. MOK Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska i z-ca Burmistrza mWiesław Pirożek.
Polonez w 100 par. Renata Chlebowska, dyr. Wydziału Oświaty UM i z-ca Burmistrza dr Dariusz Tracz, tworzą łuk, pod którym przechodzi korowód młodzieży.
Fot. K. Mruk (1-28).