Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościHarcerze z mieszkańcami Jarosławia śpiewali zakazane piosenki

Aktualności

02.08.2019

Harcerze z mieszkańcami Jarosławia śpiewali zakazane piosenki

Przedsięwzięcie wpisane zostało w obchody - Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka” i rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (75. lat upłynęło od bohaterskiej śmierci ,,Baśki" i wybuchu Powstania). 

Piosenka towarzyszyła żołnierzowi polskiemu od wieków. W trudnych chwilach podtrzymywała go na duchu i zagrzewała do walki. Pomagała znosić trudy wojny, łagodziła chwile samotności i tęsknoty za bliskimi.

Szereg wspaniałych piosenek oddających klimat tamtego okresu powstało w czasie 63 dni Powstania Warszawskiego. Wydawałoby się, że warunki panujące w Powstaniu nie skłaniały do śpiewania piosenek, a jednak śpiewano. Napisano kilkanaście piosenek zarówno podniosłych o olbrzymim ładunku emocjonalnym jak i żartobliwych. W czasie walk powstańczych powstały jedne z najpiękniejszych pieśni patriotycznych, niektóre z nich śpiewane są do dziś. W ich tekstach, często nieskomplikowanych, prostych, przemawiających do odbiorcy zawiera się prawda o honorze, walce, braterstwie, miłości i Bogu.

Ze względu na sytuację utwory te były pisane i rozpowszechniane anonimowo. Ich twórcy kryli się pod pseudonimami, pozostając często do końca bezimiennymi. Poza amatorami piosenki czasu okupacji i Powstania tworzyli wybitni, znani kompozytorzy i poeci.

Mimo upływu kilkudziesięciu lat piosenki okupacyjne i powstańcze w dalszym ciągu są w żywej pamięci warszawiaków i Polaków, są śpiewane przez młodzież harcerską, nadal wywołują wzruszenie i refleksję nad historią Warszawy i Polski.

W ten sposób aktywne czcimy pamięć bohaterów ostaniej wojny i Powstania Warszawskiego.

Więcej fotografii na naszym facebooku.

 

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 06.08.2019 14:54)
Galeria zdjęć
Fot. K. Peszko (1-17).