Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościHanna Banaszak w Jarosławiu

Aktualności

05.09.2019

Hanna Banaszak w Jarosławiu

Koncertu Hanny Banaszak wysłuchała zachwycona publiczność, która wypełniła naszą salę widowiskową. Podziękowanie wybitnej artystce wyrazili: dr Dariusz Tracz, z-ca burmistrza miasta Jarosławia; Elżbieta Śliwińska - Dąbrowska, dyr. JOKiS i  Elżbieta Rusinko, prezes jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (głównego organizatora XI MFKK).

Biografia

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz etc...

Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża” i „Przeklęta ziemia”. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie Witolda Leszczyńskiego „ Siekierezada” (1985). Aleksander Bardini mawiał: "... chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem , a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji..." (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J.Brodskiego, W.Szymborskiej, J.Kaczmarskiego... Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona...

Ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.

Wystawa fotografii, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży , która wypełnia większość jej życia . Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jej repertuaru.

Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią cyt: "...ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy".

Istnieje kilkanaście recitali telewizyjnych, które zrealizowała pani Hanna – m. in. „WOŁANIE EURYDYKI ” , „ TELEFON ZAUFANIA ” , „ O CZYM MARZY DZIEWCZYNA”, „ZANIM BĘDZIESZ U BRZEGU”..., kilka projektów płytowych w tym : „NIKT TYLKO TY”, „ Złota kolekcja - W MOIM MAGICZNYM DOMU”, „HANNA BANASZAK I JANUSZ STROBEL”, „BANASZAKOFTA” , "HANNA BANASZAK W STUDIU im.W. LUTOSŁAWSKIEGO", "HANNA BANASZAK ŚPIEWA PIOSENKI J. D. MATUSZKIEWICZA", oraz dwa wydawnictwa DVD.

Wokalistka brała udział w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie etc...

Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc..., a także laureatką kilku nagród festiwalowych.W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu "Mistrz Mowy Polskiej". W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Cyt: "...nagrody i splendory, choć stanowią miłe łaskotanie próżności, mają dla mnie znaczenie drugorzędne. Najciekawsza i zarazem najtrudniejsza jest dla mnie czysta kreatywność, stawianie sobie nowych wyzwań, bez powielania samej siebie i innych wzorców. Dlatego lubię sobie wyznaczać coraz trudniejsze zadania.”

http://www.hannabanaszak.pl

Więcej fotografii na naszym facebooku.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 05.09.2019 11:34)
Galeria zdjęć
Bukiet kwiatów od dra Dariusza Tracza, Z-cy Burmistrza.
Bukiet kwiatów od Pani Prezes Elżbiety Rusinko.
Pamiątkowe wydawnictwo z fotografią Gmachu ,,Sokoła" wręcza artystce Pani Dyrektor Elżbieta Śliwińska - Dąbrowska.
A wcześniej był niezapomniany koncert ...
... oklaski zasłuchanej i zachwyconej publiczności.
Zasłużone podziękowania za zaproszenie Hanny Banaszak należały się także Pani Prezes Elżbiecie Rusinko.
Miejmy nadzieję, że Hanna Banaszak zawita jeszcze do Jarosławia.