Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościOcalona z banderowskiej rzezi w Palikrowach

17.09.2019

Ocalona z banderowskiej rzezi w Palikrowach

16.09.2019 r. w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki miało spotkanie z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej - w przeddzień najazdu Rosji Sowieckiej na Polskę, połączone z premierową prezentacją filmu autorstwa Macieja Wojciechowskiego,,OCALAŁAM Z RZEZI".

Gościem honorowym spotkania była Pani prof. Józefa Bryg - bohaterka filmu, ocalała z ludobójczej napaści ukraińskich nacjonalistów na jej rodzinną wieś Palikrowy na Podolu. 12 marca 1944 roku bojówki UPA i 4 Pułku Policji SS, złożonego z ukraińskich ochotników do SS Galizien, wymordowały tam 365 mieszkańców. Przeżyło tylko kilka osób, wśród nich Pani Józefa, będąca również jedną z bohaterek książki „Dziewczyny z Wołynia”. Warto przeczytać także: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Palikrowach

W nawiązaniu do wstrząsającej zbrodni ukazanej w filmie, wystąpili obecni na premierze: Pani prof. Józefa Bryg, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wiceburmistrz Miasta Jarosławia dr Dariusz Tracz, Prezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Elżbieta Rusinko oraz autor filmu Maciej Wojciechowski. Wystąpienia odbyły się w ramach panelu ,,Pamięć - Prawda - Pojednanie", również z udziałem: Waldemara Rataja - pełnomocnika Województwa Podkarpackiego d/s projektu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej i Adama Poręby - przedstawiciela Fundacji Jagiellońskiej.

Organizatorzy wydarzenia: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich - Oddział w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Fundacja Jagiellońska, Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Więcej  fotografii na naszym facebooku.

A.D
(Aktualizacja: 25.09.2019 17:48)
Maciej Wojciechowski, Waldemar Rataj - pełnomocnik Województwa Podkarpackiego d/s projektu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, Adam Poręba -przedstawiciel Fundacji Jagiellońskiej.
Pani Prezes Elżbieta Rusinko.
Powitanie przez publiczność Pani prof. Józefy Bryk.
Wystąpienie Prezes Elżbiety Rusinko.
Wystąpienie Wiceburmistrza dra Dariusza Tracza.
Wystąpienie Wicewojewody Lucyny Podhalicz.
Wystąpienie Marszałka Władysława Ortyla.
Wręczanie kwiatów najważniejszemu na premierze Gościowi.
Wspólna fotografia upamiętniająca oficjalnych gości uczestniczących w premierze filmu.