Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościĆwierćwiecze OFKiP

19.01.2020

Ćwierćwiecze OFKiP

Koncert Galowy w sali widowiskowej JOKiS zwieńczył jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - ,,Jarosław 2020”.

Wydarzenie w niedzielne popołudnie 19 stycznia br. obejrzała licznie zgromadzona widownia wypełniająca salę. Uroczystość zainaugurowała Elżbieta Śliwińska – Dąbrowska, dyr. JOKiS wraz gł. instruktor Janiną Suchożak, inicjatorką i koordynatorem przedsięwzięcia, które przywitały osoby przybyłe na koncert i przystąpiły do ceremonii wręczania nagród laureatom. W ceremonii udział wzięli również przedstawiciele pozostałych organizatorów: reprezentująca burmistrza miasta Waldemara Palucha - skarbnik miasta Anna Gołąb; Marian Fedor – przewodniczący rady powiatu jarosławskiego oraz ks. Andrzej Surowiec archiprezbiter jarosławski. Warto zaznaczyć, że Pani Skarbnik odczytała wyrażający uznanie okolicznościowy adres Burmistrza dla Dyrektor JOKiS i osób zaangażowanych w realizację imprezy z okazji jubileuszowej edycji festiwalu. Kolędę rozpoczynającą koncert zaśpiewała solistka Justyna Wota, zdobywczyni I miejsca w XVII edycji festiwalu, obecnie z powodzeniem prowadząca Studio Piosenki Aktorskiej, działające w JOKiS. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem staropolskiej ,,Pieśni o Narodzeniu Pańskim” czyli powszechnie znanej kolędy ,,Bóg się rodzi”, napisanej przez poetę Franciszka Karpińskiego. Tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Kolęda ta wraz z innymi utworami składającymi się na zbiór ,,Pieśni nabożne", wykonana została zaś po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Miłą niespodziankę sprawiło widzom premierowe wykonanie nagrodzonej na festiwalu pastorałki ,,Pieśń Wigilijna” (słowa i melodia Wiktor Marut, instruktor JOKiS) przez duet Klaudia i Martyna Kowalik.

Organizatorami festiwalu byli: Urząd Miasta Jarosławia, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Patronat medialny sprawowali: ,,Ekspres Jarosławski”, ,,Gazeta Jarosławska”, Twoja TV Lokalna Telewizja, POD24info Telewizja Internetowa.

zdjęcia z koncertu do obejrzenia TUTAJ  zdjęcia z przesłuchań do obejrzenia TUTAJ

Protokół z obrad komisji artystycznej oceniającej wykonawców XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 18 i 19 stycznia 2020 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Komisja artystyczna w składzie: dr hab. Maciej Gallas - Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie;
mgr Jadwiga Nowosiad – chórmistrz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu;
ks. prof. dr hab. Tadeusz Bratkowski – Instytut Muzyki - Uniwersytet Rzeszowski (przewodniczący komisji)

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia :
Kat. I soliści /szkoła podstawowa/:
I nagroda - Klaudia Łacko – Przędzel,
II nagroda - Julia Fijałkowska - Janów Lubelski,
II nagroda - Karolina Polak – Warzyce,
III nagroda - Zuzanna Pasiowiec – Jasło.

Wyróżnienia:
Zuzanna Lemantowicz – Chorzów,
Natalia Sałuka – Przemyśl,
Anna Pytel – Grabiny,
Anna Kiszka – Jasło.

Kat. II - soliści /szkoła średnia/:
I nagroda Julia Jadczyszyn - Tomaszów Lubelski,
II nagroda - Bartosz Mulier – Kraśnik,
III nagroda - Katarzyna Gromek – Zamość,
III nagroda - Martyna Wójcik – Opatów.

Wyróżnienia:
Aleksandra Małek – Janów Lubelski,
Aleksandra Barycka – Prałkowce,
Maja Rębisz – Róża.

Kat. III - soliści /osoby dorosłe/:
I nagroda - Zofia Sydor – Kraków,
II nagroda - Aleksandra Wajda – Przeworsk,
III nagroda - Natalia Gral – Łowce.

Kat. IV /zespoły/:
I nagroda - nie przyznano,
II nagroda - Duet Oliwia Kotlarczyk, Mateusz Putyra – Zagórz,
III nagroda Klaudia i Martyna Kowalik – Wiązownica.

Marzena Stęc, Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 22.01.2020 09:06)
Dyrektor E. Śliwińska - Dąbrowska i J. Suchożak, z widoczną satysfakcją i bez jubileuszowej tremy.
Gratulacje składali pozostali goście, w tym ks. Archiprezbiter.
Od lewej: M. Fedor, ks. A. Surowiec, dyr. E. Śliwińska-Dąbrowska, Laureaci, J. Suchożak.
Fot. K. Mruk (wszystkie fotografie).