Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościPiosenki Powstania Warszawskiego

01.08.2020

Piosenki Powstania Warszawskiego

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na murach Bramy Krakowskiej (Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu) została wyświetlona projekcja upamiętniająca wystąpienie zbrojne przeciwko okupantowi niemieckiemu, które rozpoczęło 1 sierpnia 1944 roku. Przy zabytkowej fortyfikacji pojawiły się fotografie z czasu Powstania Warszawskiego przy akompaniamencie „zakazanych piosenek” – utworów napisanych przez powstańców, opisujących ich walkę, a także pochodzących z filmu w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Usłyszeliśmy znane melodie, między innymi „Warszawo ma”, „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Pałacyk Michla” „Dnia pierwszego września” oraz autorskie kompozycje Wiktora Maruta (instruktor JOKiS) w wykonaniu solistek Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej pod kierunkiem Wiktora Maruta i Justyny Woty. W nagraniach do projekcji wzięły udział wokalistki: Katarzyna Czarny, Monika Czarny, Milena Czereba, Natalia Gral, Marta Moszyńska, Anna Socha, Martyna Stec, Justyna Wota, Katarzyna Wysocka. Zaprezentowane zostały również fragmenty monodramu Sylwii Gawury-Glinki „Budowałam barykadę” opracowanego na podstawie poezji Anny Świrszczyńskiej w reżyserii Barbary Płocicy.

Projekcja zostanła wyświetlona w godzinach 19.00-22.00.

realizacja: Justyna Wota
muzyka, dźwięk: Wiktor Marut