Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościNiepodległość wyszła z Gmachu ,,Sokoła

TUTAJ

Fascynujący świat kultury i sztuki w nowoczesnej odsłonie!!!

Rozliczenia transakcji
przeprowadzane są
za pośrednictwem
Dotpay.pl

JOKiS należy do sieci Kin
Studyjnych i Lokalnych

Zadanie pn. Kontynuacja modernizacji

budynku Miejskiego Ośrodka Kultury

wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia
w ramach Programu

Infrastruktura domów kultury

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury”.

Cyfryzację kina IKAR dofinansowało

.

11.09.2021

Niepodległość wyszła z Gmachu ,,Sokoła"

W dniu 11 września br. pod Gmachem ,,Sokoła" rozegrał się pierwszy epizod Rekonstrukcji Historycznej 1914-1939 ,,Serce w plecaku". Nie mogło być inaczej. W Gmachu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół" bowiem sformowana została Jarosławska Kompania Legionowa, która wyruszyła z miasta w bój o niepodległość 13 wrześna 1914 r. A funkcję kierownika domu kultury w Jarosławiu (obecnie JOKiS) przez pewien czas pełnił autor piosenki ,,Serce w plecaku", Michał Zieliński

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki był partnerem Rekonstrukcji Historycznej 1914-1939 ,,Serce w plecaku".

Podobną (bardziej symboliczną) rekonstrukcję pn. Jarosławska Parabola Dziejowa ,,Niepodległość miała 20 lat" organizowaliśmy w 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

PARABOLA

Więcej o REKOSTRUKCJI.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 14.09.2021 13:22)
D-ca Jarosławskiej Kompanii Legionowej wygłasza przemowę z okna w Gmachu ,,Sokoła"(znajdującego się w gabinecie dyrektora JOKiS).
Pożegnanie z bliskimi.
Kolejny epizod - walki o Lwów i wojna polsko-ukraińska 1918-1919 (ul. Grunwaldzka).
Wojna z bolszewikami w 1920 r. (ul. Grunwaldzka).
Niewątpliwą atrakcją widowiska był wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego, autentyczny czołg Renault FT, wykorzystywany przez Polaków w Bitwie Warszawskiej.
,,Polegli" czerwonoarmiści obok autentycznej armaty polowej 75 mm wz. 1902, również wypożyczonej z Muzeum Wojska Polskiego.
Epizod z okresu międzywojennego (ul. Słowackiego). Lwów przed wybuchem wojny w 1939 r. Na pierwszym planie dziewczyna w mundurze Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Wojna obronna 1939 (ul. Słowackiego).
Finał widowiska. Powiew Wolności - 1989.
Przemarsz rekonstruktorów po zakończeniu widowiska.
Fot. J. Gągoł (1-26).
Przed odegraniem roli Serafina Dobrzańskiego Zbigniew Poręba rozgościł się w gabinecie dyrektora JOKiS.
Sokolim piórem skreślił swoją przemowę do podkomendnych.
Jeden z legionistów sprawdził jakie jest pole ostrzału z Gmachu ,,Sokoła".
Fot. JOKiS (27-31).