Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaGalerie wystawoweGaleria Projektor SztukiWizerunek orła na polskich monetach (online)

Galeria Projektor Sztuki

Wizerunek orła na polskich monetach (online)

 Ekspozycja do 21 maja 2021 r.

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wyjątkową wystawę, poświęconą wizerunkom orła na monetach polskich, przygotowaną i sfinansowaną dzięki pomocy Narodowego Banku Polskiego, która zabierze Was w krótką podróż po historii polskiego pieniądza i historii Polski, a jednocześnie pokaże co i ile można było kiedyś kupić. Z pewnością każdego zaciekawi, ile kosztowały usługi kata, wydrukowanie książki, jakie podatki płacili nasi przodkowie i ile kosztował ich ubiór, żywność… Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jest i krótka historia bartnictwa, spławiania towarów rzekami, rozwój polskiej marynarki wojennej, czy też ceny uzbrojenia wojska w wojnie trzynastoletniej… Zapraszamy całe rodziny i gwarantujemy, że każdy znajdzie dla siebie ciekawą opowieść z barwnej historii naszego kraju.

Zamiarem autorów wystawy było pokazanie zmian zachodzących w Polsce na przestrzeni wieków, jej rozwój gospodarczy, polityczny i monetarny, a w szczególności zmiany siły nabywczej pieniądza.

Przedstawionym wydarzeniom towarzyszą piękne grafiki, których zadaniem jest unaocznienie opisywanych zjawisk i procesów dziejowych.

Zaprezentowane wizerunki monet są pretekstem do pokazania ewolucji polskiej państwowości oraz przemian społecznych i gospodarczych kraju.

Przewodnikiem w podróży przez stulecia, do której zapraszamy czytelników, jest najważniejszy z grona polskich symboli narodowych - Orzeł.

Wystawie towarzyszy katalog, który (mam taka nadzieję) stać się może inspiracją do tworzenia ciekawych scenariuszy lekcji, spotkań lub rozmów o historii Polski.

Wielkie słowa podziękowania należą się Panu Piotrowi Niziołkowi z Muzeum Historycznego w Białymstoku, który swoją ogromną wiedzą wzbogacił warstwę merytoryczną wystawy i będąc konsultantem naukowym cierpliwie tłumaczył zawiłości polskiego systemu monetarnego. Wyjątkowymi rysunkami wzbogacił wystawę Pan Damian Zajko, któremu serdecznie dziękuję za cierpliwość i spełnianie moich najbardziej drobiazgowych życzeń. Serdeczne słowa podziękowania i wdzięczności kieruję do pracowników Warszawskiego Centrum Numizmatycznego oraz pracowników Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, za bezcenną i bezinteresowną pomoc, a wymienionym instytucjom, za bezpłatne użyczenie wizerunków prezentowanych monet. Serdeczne słowa podziękowania kieruję również do Pani Idy Stefanowicz z Narodowego Banku Polskiego Oddział w Białymstoku, za wszystkie przekazane wskazówki, cierpliwość i wiarę w pomyślne zakończenie tego projektu.

Jacek Forfa

Oryginalny link poniżej: 

https://mdk.bialystok.pl/index.php/hol/archiwum-gm/2018-2019/2300-wystawa-edukacyjna-wizerunek-orla-na-monetach-polskich-czyli-co-i-ile-kiedys-kosztowalo-29-marca-2019-r