Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaGalerie wystawoweGaleria rynek 6JERZY JANKOWSKI i UCZNIOWIE - WYSTAWA GRAFIK i EKSLIBRISÓW

Galeria rynek 6

JERZY JANKOWSKI i UCZNIOWIE - WYSTAWA GRAFIK i EKSLIBRISÓW

Prace graficzne - ekslibrisy dzieci i młodzieży należących do Koła Plastycznego działającego przy SP im. Jana Pawła II w Dobkowicach. Opiekunem Koła Plastycznego a zarazem dyrektorem Szkoły Podstawowej w Dobkowicach jest Pan Jerzy Jankowski.
Prace będzie można oglądać w Galerii Rynek 6 od 20 do 30 kwietnia 2013 r.

Jerzy Jankowski urodził się w 1957 roku w Zamiechowie. Studia ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej- Curie w Lublinie w pracowni rzeźby Bogumiła Zagajewskiego. Jest dyrektorem i pedagogiem w Szkole Podstawowej w Dobkowicach w woj. Podkarpackim.
Ekslibrisy zaczął tworzyć w 1995 roku
. Początkowo były to linoryty czarno- białe, od 2001 roku wykonuje ekslibrisy barwne. Jak sam twórca wyznaje, grafikę traktuje marginalnie, główną jego pasją jest rzeźba i ma na tym polu szereg osiągnięć: tablice pamiątkowe, płaskorzeźby, rzeźby pełne, małe formy, detale dekoracyjne. Trafiły one do różnych kolekcji, a także w różnoraką przestrzeń publiczną.
Artysta uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, min. w Argentynie, Belgii, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Danii, Hiszpanii, Jugosławii, Kanadzie, na Litwie, w Meksyku, Rumunii, Słowacji, Turcji we Włoszech – w niektórych wielokrotnie. Z krajowych galerii prace Jerzego Jankowskiego prezentowały sale wystawiennicze w: Boguszowie, Gorcach, Bytomiu, Częstochowie, Gliwicach, Jarosławiu, Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Krasiczynie, Lubaczowie, Lublinie, Malborku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Poznaniu, Rzeszowie, Skierniewicach, Tarnowie, Tłuszczu k/ Warszawy, Warszawie, Żyrardowie. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisów Drzeworytniczych i Linorytniczych w Katowicach w 2004 i 2006 r.
Jednym z wielkich osiągnięć Jerzego Jankowskiego zajmującym ważne miejsce w jego dorobku pedagogicznym, edukacyjnym a także artystycznym, jest praca z dziećmi. Nie ta obowiązkowa, szkolna. Ta pozalekcyjna, ta w której uczestniczy się dobrowolnie, a sukces mierzy się atrakcyjnością zaproponowanego programu, zainteresowaniem adresatów i efektami jego realizacji. Można powiedzieć, że Jerzy Jankowski osiągnął w tym zakresie mistrzostwo. Założył dziecięce kółka plastyczne(w 1986 roku w SP Dobkowicach i w 1997 roku w Łowcach) i od pierwszych chwil jego wychowankowie zaczęli zdobywać laury na wystawach, przeglądach, konkursach, prezentacjach zarówno w kraju, jak i Europie i na pozostałych kontynentach. Uczestniczyli w ponad stu dziecięcych międzynarodowych imprezach plastycznych na całym świecie, a bywało, że dzieci z kółek prowadzonych przez podkarpackiego miłośnika grafiki były jedynymi reprezentantami Polski na niejednym takim przedsięwzięciu.

Ekslibrisy Jerzego Jankowskiego to ciekawe i oryginalne kompozycje graficzne. Niełatwe w oglądaniu i niełatwe w odbiorze. Ostra, jakby nerwowa, niespokojna kreska, pozornie niekontrolowane, spontaniczne operowanie rylcem i pełna ekspresji konstrukcja fabuły świadczą o bogatym wnętrzu autora, o kotłujących się w nim wizjach i nieustannym przenikaniu i nakładaniu się obrazów, które autor stara się szybkimi ruchami narzędzia uchwycić, zatrzymać i pokazać. Patrząc na te ekspresyjne ekslibrisy, pełne dynamizmu, ruchu, ale też specyficznego spokoju i ładu, poddajemy się różnym nastrojom tożsamym zapewne z tymi, jakie mogły towarzyszyć artyście w procesie twórczym. Raz jest to, z niewiadomych powodów, emocjonalne podniecenie, jakiś nieuświadomiony niepokój, rozdrażnienie, przy innych znakach opanowuje nas, również z niewiadomego pochodzenia, uczucie równowagi, wyciszenia, kolorowego optymizmu. Emanujące z ekslibrisów nastroje charakteryzują autora jako człowieka rzutkiego, niespokojnego, pełnego energii i ruchu, ale także opanowanego, umiejącego kierować emocjami i wykorzystywać je w pracy twórczej. Człowieka lubiącego dynamiczny ład i harmonię, lubiącego ciągle coś zmieniać, nie godzącego się na stagnację, ale lubiącego przy tym kreatywną stabilizację. W nastroje te wprowadzają nas dwa światy towarzyszące człowiekowi od zarania jego dziejów, które dominują na ekslibrisach podkarpackiego twórcy: świat przyrody i świat zwierząt. Ten pierwszy pojawia się na znakach w postaci spokojnych, niemal dostojnych pejzaży, pojedynczych drzew czy kęp nieokreślonej roślinności: ten drugi – to odpoczywające zwierzęta domowe, najczęściej pies czy kot, ptaki z ich nieograniczoną wolnością, a także zwierzęta fantazyjne, ubarwiające rzeczywistość, wyczekujące na coś lub groźne, ale nie straszne, szczerzące żeby. Pojawiają się też inne, przyjazne człowiekowi i pożyteczne zwierzęta, jak koń czy ryba. Te ostatnie w ścisłym związku z motywem wody, równie jak dwa przywołane już światy, niezbędnej człowiekowi dla życia i dla równowagi psychicznej. Wspomniane wyżej przedstawienia to najczęstsze motywy na ekslibrisach Jerzego Jankowskiego obok czysto kompozycyjnych kresek, plam, linii i barw trudnych do jednoznacznego zinterpretowania. Wyrażają one emocje autora, które miotały nim w akcie twórczym, nie były to jednak emocje abstrakcyjne. Ponieważ każdy ekslibris wykonywany był dla konkretnego właściciela, emocje te musiały być wywołane czymś, co z danym właścicielem silnie się wiązało, pobudziło wrażliwość i wyobraźnie artysty i uzewnętrzniło się w kompozycjach, które tylko on może zinterpretować. Widzowi pozostaje zatem kontemplować nieznane mu inspiracje, delektować się ich efektami i poszukiwać własnych wyjaśnień dla zakodowanych w kompozycjach treści, przesłań i myśli autora. Sam autor o tym nurcie swojej twórczości tak mówi:

 „… treść rysunków czy przedstawień na moich pracach nie jest jednoznaczna. Interpretację zawsze pozostawiam odbiorcy. To co robię zasadza się w nurcie sztuki: art brut, sztuki biednej, street art czy sztuki naiwnej. Używając kolorów skupiam się na relatywizmie barwnym – zależy mi na tym, by prace miały jako taką energię.”

 Kilka słów o właścicielach ekslibrisów artysty z dalekich Łowc w województwie Podkarpackim. Prawie połowa z nich to osoby z zagranicy, co dowodziłoby szerokich zagranicznych kontaktów twórcy. Niemniej liczna grupa, którym znaki swoje twórca dedykował, to polscy artyści pióra – pisarze i poeci, m.in.: Wisława Szymborska, Manuela Gretkowska, Jerzy Pilch, Ewa Lipska, Katarzyna Grochola, Adam Zagajewski, Julia Hartwig i szereg innych. Łącznie twórca wykonał 31 ekslibrisów „literackich”. Są one formą hołdu złożonego przez miłośnika literatury, a równocześnie utalentowanego grafika, ludziom, których symbolem twórczym są: uskrzydlony koń i gęsie pióro. Kilka znaków wykonał na międzynarodowe konkursy i przeglądy ekslibrisów, i mimo obowiązujących go nakazów i ograniczeń regulaminowych, zachował w tych znakach specyficzny dla swojej twórczości klimat, styl i nastrój. I ta konsekwencja twórcza zdaje się procentować dostrzeganiem walorów propozycji graficznych składanych nam przez artystę. Wydaje się jednak, że tematyczne konkursy i wystawy nie bardzo inspirują i niezbyt interesują artystę z Łowc. Woli on i lepiej się czuje na prezentacjach, na które sam może wybrać wykonane przez siebie ekslibrisy i swobodnie dobrać ich tematykę. Konstatacje tę potwierdzają: dwukrotnie pierwsze miejsca na Przeglądzie Ekslibrisów Drzeworytniczych i Linorytniczych w Katowicach (2004 i 2006r.) oraz wyróżnienie na V Krakowskim Biennale Ekslibrisu Polskiego (2002r.). Na prezentacje te, wyboru prac dokonali sami artyści.Takie refleksje i odczucia towarzyszą oglądającemu ekslibrisy Jerzego Jankowskiego i takie wnioski się nasuwają po zapoznaniu się z jego dorobkiem artystycznym i graficznym.

Dorobek graficzny artysty:

- VII edycja Międzynarodowego Konkursu el Caliu Olot (Hiszpania) 2002

- X Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu – Ostrów Wielkopolski, Muzeum Miasta 2003

 - VI Europejskie Biennale Grafiki – Acqui Terme (Włochy) 2003

 - Indywidualna wystawa grafiki Galeria “Pirania” w Jarosławiu 2003

 - The 14th International Ex-libris Competition “Mythology” Sint-Niklaas /Belgia/ 2003

 - Indywidualna wystawa rysunku w Galerii ARP w Krasiczynie 2003

 - Międzynarodowe Biennale Exlibrisu – Sofia ( Bułgaria) 2003

 - Międzynarodowa Wystawa Exlibrisu „ Człowiek i ryba” Galeria Kortil, Hrwatski Dom Kultury Rjeka (Chorwacja) 2003

 - Międzynarodowy Konkurs na Exlibris „Sporty” Galeria Multiart Club Belgrad (Jugosławia) 2003

 - 8 Międzynarodowy Konkurs Graficzny EL CALIU – Olot (Hiszpania) 2003

 - International Mini Print Biennal ( Rumunia) 2003

 - V Międzynarodowy Konkurs na Exlibris – Gliwice 2003, wyróżnienie

 - Międzynarodowa Wystawa Exlibrisu – Nanijing ( Chiny) 2003

 - II Międzynarodowe Biennale Exlibrisu i Małej Formy Graficznej – Boguszów Gorce 2004, wyróżnienie

 - XX Ogólnopolska Wystawa Pedagogów Plastyki – Rzeszów 2004

 - Międzynarodowa wystawa Exlibrisu – Szanhghaj „ 2004 Mei Yvan Cup” (Chiny) 2004

 - Międzynarodowy Konkurs na Exlibris – „ Malarze Uteny” Utenos Kraśtotyros Muziejus (Litwa) 2004

 - 15 Międzynarodowe Biennale Exlibrisu – Sint Niklaas ( Belgia) 2005

 - XI Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu – Ostrów Wielkopolski 2005 ( nominacja do nagrody)

 - IV Międzynarodowy Przegląd Exlibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera – Katowice 2005 ( I nagroda)

 - VI Międzynarodowy Konkurs na Exlibris – Gliwice 2005

 - Międzynarodowe Biennale Grafiki „ IOSIF ISER” – Ploiesti (Rumunia) 2005

 - V Międzynarodowy Konkurs na Drzeworyt „ JEAN CHIEZE”- Paryż (Francja) 2005

 - IV Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa 2006 (BWA Tarnów, BWA Kalisz, Galeria Prezydencka w Warszawie)

 - VIII Jesienny Salon Sztuki „Homo Quadratus Ostroviensis”,Ostrów Świętokrzyski 2006

 - II International Prinmaking Exhibition – Muzeleri Dernegi Istambuł (Turcja) 2006

 - V Międzynarodowy Przegląd Exlibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera – Katowice 2007 (I nagroda)

 - XXI Międzynarodowe Biennale Exlibrisu Współczesnego, Malbork 2007

 - VII Biennale Internationalo de Gravura Contemporara „Iosif Iser” Ploiesti 2007, Rumunia

- VII Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Exlibris, Gliwice 2007 (nominacja do nagrody)

 - XII Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski 2007

 - VIII Międzynarodowe Biennale „Premio Aqui” (Włochy 2007)

 - Indywidualna Wystawa Elibrisów, DK „Podgórze” w Krakowie, 2008

 - Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba roku 2008, BWA Rzeszów

 - XIII Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski 2009

 - XXII Międzynarodowe Biennale Exlibrisu Współczesnego, Malbork 2009

 - VI Międzynarodowy Przegląd Exlibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera – Katowice 2009

 /materiał ze strony internetowej Jerzego Jankowskiego/