Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaZapowiedziJan Ferenc - Rysunek Grafika - Prace wybrane 1979-20024

Zapowiedzi

Jan Ferenc - Rysunek Grafika - Prace wybrane 1979-20024

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy wernisaż 21 czerwca br, o godz. 17.00 znanego artysty, pedagoga, twórcy związanego z Galerią Rynek 6 od lat 90-tych XX wieku.

Kiedy to " ... 7 marca 1990 roku powstał w Jarosławiu pierwszy w historii tego miasta oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Przewodniczącym został JAN FERENC - znany artysta, malarz, grafik. Związek, współpracując z gospodarzem potocznie zwanego przez Jarosławian "Empiku" czyli Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki mieszczącego się w Kamienicy Gruszewiczów Rynek 6 od 1985 r. - zorganizował w słynnej szóstce Galerię Sztuki Współczesnej. Po rozwiązaniu MPiK-u i przejęciu Kamienicy Rynek 6 przez Miejski Ośrodek Kultury ( dawniej MOK obecnie JOKiS ) zgodnie z decyzją ówczesnego dyrektora Jana Aaba, Jan Ferenc kierował galeriią jeszcze przez kilka miesiący. Nastepnie ze względów finansowych zrezygnował ze wspołpracy z MOK-iem ale ku ucieszcze odbiorców, osób związanych ze środowiskiem artystycznym, samych artystów Galeria Rynek 6 pozostała mogąc prezentować twórczość artystów profesjonalistów, ale także amatorów, jarosławskich ( i nie tylko) miłośników sztuki, ktorych prace wpisują się w rózne dziedziny sztuki.

o artyście...

Prof. dr hab. Jan Ferenc urodził się w 1954 r. w Jarosławiu. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo. Kurator, juror, organizator wystaw krajowych i międzynarodowych. Studia w ASP w Warszawie, Wydział Grafiki w 1974-1979. Dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Macieja Urbańca, aneks w pracowni malarstwa i rysunku prof. Jerzego Tchórzewskiego w 1979. Od 1991 zatrudniony w UMCS Lublin. Profesor tytularny. W 2016-2019 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych WA UMCS. Od 2020 jest kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego i Druku Płaskiego ISP WA UMCS. Od 1980 był autorem 39 wystaw indywidualnych w takich ośrodkach jak: Przemyśl, Rzeszów, Lublin, Warszawa, Poznań, Wrocław, Opole, Gorlice, Kremnica, Szawle, Tarnów, Dębica, Dubiecko, Lubaczów, Jarosław, Krosno. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, krajowych i międzynarodowych (Polska, Słowacja, USA, Grecja, Niemcy, Szwecja, Korea, Chiny, Litwa, Tajlandia, Ukraina, Francja, Australia). Uczestniczył w kilkudziesięciu plenerach krajowych i międzynarodowych. Prace w zbiorach krajowych i zagranicznych. Otrzymał ponad 20 nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych. W 2022 został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 1979 członkowski udział w ZPAP O/Lublin.

wystawa potrwa do 31 lipca 2024 r.

Marzena Stęc
(Aktualizacja: 14.06.2024 10:02)
Galeria zdjęć
Odłamki, Fot. Jan Ferenc
Wejście, Fot. Jan Ferenc
Fot. Jan Ferenc
Jan Ferenc, Fot. j.Ferenc