Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualności,,Ocalałam z rzezi

Aktualności

09.03.2023

,,Ocalałam z rzezi"

9 marca 2023 r. w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki miała miejsce prezentacja filmu autorstwa Macieja Wojciechowskiego ,,Ocalałam z rzezi ". Bohaterką filmu była – urodzona w Jarosławiu - Pani prof. Józefa Bryg.

Józefa Bryg ocalała z ludobójczej napaści ukraińskich nacjonalistów na wieś, Palikrowy na Podolu, gdzie w czasie wojny zamieszkiwała wraz z rodziną.

12 marca 1944 roku bojówki UPA i 4 Pułku Policji SS, złożonego z ukraińskich ochotników do SS Galizien, wymordowały tam 365 mieszkańców. Przeżyło tylko kilka osób, wśród nich Pani Józefa, będąca również jedną z bohaterek książki „Dziewczyny z Wołynia”. Warto przeczytać także: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Palikrowach

Przed projekcją dr Tomasz Bereza z IPN Oddział w Rzeszowie wygłosił wprowadzenie do tematu, przedstawiając sytuację Polaków pod okupacją sowiecką, a potem ludobójstwo dokonane na nich przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1947.

Po filmie Pani Profesor odpowiadała na pytania uczestniczącej w spotkaniu młodzieży z jarosławskich szkół. Opowiedziała o swoim życiu, dzieciństwie, trudnym wchodzeniu w dorosłość, samotności i ciągłym lęku jaki odczuwała i tym, że rodzina to dla niej największa wartość w życiu, a w trudnych chwilach śpiew i obecność bliskich osób pomagała jej przezwyciężyć lęk.

Na spotkaniu był obecny również reżyser filmu Maciej Wojciechowski z Krakowa, reprezentujący Fundację Stanica Kresowa i Fundację Jagiellońską.

Poprzednie projekcje filmu w JOKiS miały miejsce 17 września 2019 r. i 16 września 2022 r.

Przedsięwzięcie zorganizowało Stowarzyszenie Dziedzictwo Kresów w partnerstwie z Jarosławskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 09.03.2023 13:28)
Galeria zdjęć
Prof. Józefa Bryk na spotkaniu z młodzieżą., Fot. JOKiS.
Fot. JOKiS.
Prelekcja dr. Tomasza Berezy., Fot. JOKiS.
Fot. JOKiS.
dr Tomasz Bereza., Fot. IPN.
Maciej Wojciechowski (z lewej)., Fot. JOKiS.