Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaGalerie wystawoweGaleria rynek 6POWROTY - wystawa malarstwa, ceramiki i rzeźby w Galerii Rynek 6

Galeria rynek 6

"POWROTY" - wystawa malarstwa, ceramiki i rzeźby w Galerii Rynek 6

Od 15 maja br. w Galerii Rynek 6 Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu będzie prezentowana bardzo interesująca wystawa artystów związanych z Zespołem Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Swoje prace zgodzili się udostępnić znakomici artyści, absolwenci "Jarosławskiego Plastyka": Jadwiga Maria Jarosiewicz, Maria Piśko, Helena Płoszaj Wodnicka i Jacek Michał Szpak. Prezentowali oni już swoje prace w naszej galerii podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, ale w tym roku zdecydowali się na wspólną ekspozycję malarstwa, ceramiki i rzeżby, zatytułowaną "Powroty". Wystawę będzie można zwiedzać do 30 maja br.

Uwaga!  Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających wystawa została przedłużona do10 czerwca !

Jadwiga Maria Jarosiewicz – malarka i scenografka
Urodziła się w Przemyślu Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego. Jako scenograf zadebiutowała już w czasie studiów projektując scenografie i kostiumy do opery „Wolny Strzelec" C.M Webera w Operze Krakowskiej w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej. Od tamtego czasu zrealizowała ponad 80 premier głównie w teatrach operowych w Polsce i za granica. Wiele projektów przygotowała dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie m/in do "Halki", "Śpiewnika domowego" St. Moniuszki w reżyserii Marii Foltyn a także baletu "Bajadera" w choreografii Natalii Makarovej. Intensywne związki z teatrem nigdy nie przeszkodziły Jadwidze Marii Jarosiewicz uczesniczyć w życiu plastycznym. Wiodącym tematem jej malarstwa jest człowiek a szczególnie portret. Swoje prace malarskie i scenograficzne prezentowała na około 50 wystawach indywidualnych a także zbiorowych. Uczestniczy także w wielu ważnych aukcjach o charakterze charytatywnym jak "Bliźniemu swemu" na rzecz Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, "Aukcji Wielkiego Serca" czy Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Helena Płoszaj-Wodnicka helenapw@op.pl
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w 1971 r. w Pracowni Litografii doc. W. Kunca i Pracowni Liternictwa doc. A. Stalony-Dobrzańskiego. Jest członekiem ZPAP. Od 1971 r. zajmuje się malarstwem i rysunkiem, pracuje w technice pastelu. Prace w zbiorach państwowych i  prywatnych w kraju oraz kolekcjach prywatnych: USA, Niemiec, Francji, Ukrainy, Kuby i Szwajcarii. Należy do Grupy Twórczej "ZŁOTA LINIA".

Maria Piśko
Motto: ”Ceramika jest moim Królestwem. Młodzież moim życiem. A jeszcze do tego mam Rodzinę......”

Absolwentka PLSP w Jarosławiu. Studiowała w PWSSP we Wrocławiu, w 1978r uzyskała dyplom na wydziale Studium Projektowania Form Ceramiki i Szkła. Uprawia grafikę, rysunek, ceramikę i tkaninę. Od 1999r. systematycznie uczestniczy w plenerach ceramicznych w Nowym Wiśniczu. Działała w Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. W 2008r. po raz pierwszy  uczestniczyła w Plenerze Ceramicznym w zabytkowej  Kaflarni w Zdunach koło Krotoszyna, a w lipcu 2010r. w Cieszynie na Wydziale Artystycznym. Brała udział we wszystkich wystawach zbiorowych ZAPCiRz. Grupa wystawiała w: Nowym Wiśniczu, Bochni, Zabierzowie, Rzeszowie, Opatówku koło Kalisza, Myślenicach, Krakowie, Warszawie, Radomiu, Cieszynie itd. W 2008 r. uczestniczy w wystawie „Inspirowani Biblią” w galerii przy Farze w Jarosławiu. Od 2008r. reprezentowała związek w Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych. Systematycznie dokumentuje i publikuje w internecie na blogu ZAPCiR i ceramikowo-wp.pl. W 2009r. nawiązała współpracę z internetową grupą twórców różnych specjalności „Złota Linia”, która w maju 2010r. prezentuje twórczość w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. W październiku 2010r. Maria Piśko wystawiała rzeźby ceramiczne na indywidualnej wystawie w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. W lipcu 2011r.była wychowawczynią w Warsztatach Artystycznych dla młodzieży z liceów plastycznych w Opolu Lubelskim pod nazwą „Letnia Szkoła Rzemiosł”. Udziały w wystawach zbiorowych min: „Reminiscencje 2011” w Galerii Głównej u Attavantich w Jarosławiu, a potem do końca lutego 2012r. w Rudniku n/Sanem, w Centrum Wikliniarstwa, majówki w Radzyniu Podlaskim i Niedzicy.W 2013 r. była recenzentką programu do ceramiki z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej. Od 2013 emerytowana nauczycielka w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu (ceramika, podstawy projektowania, techniki graficzne, wyroby unikatowe). W październiku tegoż roku otrzymała Odznakę ”Zasłużony dla Kultury Polskiej” na Zamku Królewskim w Warszawie. Kolejny plener ceramiczny i wystawa na Uniwersytecie Śląskim, Instytut Sztuki w Cieszynie (2014r. Uczestniczyłam wraz z grupą ceramików w wystawach Różne Oblicza Ceramiki II (Sieraków Wielkopolski, Końskie, Radzyń Podlaski, Puławy, Zduny k/Krotoszyna- wrzesień 2014- kwiecień 2015) Na podsumowanie 2014r. „Reminiscencje 2014 w ”Galerii u Attavantich i w Muzeum Regionalnym w Jaśle do końca marca..

Jacek Michał Szpak
Wykształcenie artystyczne: absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, 2-letniego Studium Fotografii i Filmu oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Malarstwa – Studia Podyplomowe. Dyplomy między innymi u profesorów: Bogumiła Zagajewskiego z rzeźby i równolegle z malarstwa u prof. Mariana Stelmasika oraz z rysunku u prof. Teresy Rzepeckiej-Kotkowskiej i malarstwa u prof. Adama Brinckena na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Był uczestnikiem i kuratorem kilkudziesięciu wystaw, plenerów, sympozjów w kraju i zagranicą w wyżej wymienionych dziedzinach artystycznych, realizacje w obiektach świeckich i sakralnych: Litwa, Rumunia, Czechy. W kraju między innymi Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka w Przemyślu. Pracuje jako pedagog od 1987 roku – Studium Nauczycielskie, Studium Reklamy, Politechnika Radomska, obecnie Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu oraz Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych (obecnie Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna). Współzałożyciel Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Pełni funkcję Prezydenta Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie w kolejnej kadencji.