Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaKameralna Scena Młodych im. Izabelli Melińskiejmonodramy Teatr Jednego Aktora

monodramy Teatr Jednego Aktora

Monodram to jedna z trudniejszych form pracy scenicznej – spektakl wykonywany przez jednego aktora wymaga całego wachlarza umiejętności od warsztatowych do narracyjnych oraz niewątpliwie wysokiej dyscypliny na scenie. Ta forma pracy stanowi również specyficzne wyzwanie reżyserskie, wymaga starannie dobranych rozwiązań, by opowiadana historia była jednocześnie atrakcyjna i zrozumiała dla widza, ale też do udźwignięcia dla wykonawcy.

Aktorzy, którzy wywodzą się z grup teatralnych działających przy Jarosławskim Ośrodku Kultury mają od lat szansę pracować w tej formie z instruktorem teatralnym, autorem tekstów, reżyserem Pawłem Sroką. Przez lata na naszej Kameralnej Scenie Młodych powstały liczne monodramy wielokrotnie doceniane na festiwalach w całej Polsce.


Dotychczas zrealizowano:

  • 2024 r. Lidia Wiśniewska „Córka ta Matka” na podstawie książki „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglai Veteranyi

Opis spektaklu:
Jestem ciałem z jej ciała. Stworzona na JEJ podobieństwo. Czy ciało Moje jest na pewno w pełni moje? Córka jest przedłużeniem matki. Gdzie kończy się matka, gdzie zaczyna się córka? Spektakl
o skomplikowanej relacji matki z córką oraz poszukiwaniu relacji córki z samą sobą.

reżyseria: Paweł Sroka
scenariusz: Lidia Wiśniewska
muzyka: Wiktor Marut

Spektakl został nagrodzony na centralnych spotkaniach monodramów 21. SAM NA SCENIE w ramach 69 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2024, gdzie uzyskał następujące nagrody:
I miejsce dla Lidii Wiśniewskiej i Pawła Sroki twórców spektaklu.
Nagroda Instruktorska im. Antoniego Franczaka dla Pawła Sroki za wytrwałość w pracy i wierność idei edukacji Teatralnej.
Nagroda Towarzystwa Kultury Teatralnej -Teatr Rondo dla Lidii Wiśniewskiej za prawdę, przesłanie i szczerość wypowiedzi w spektaklu ,,córka Ta matka".
Ponadto spektakl otrzymał III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Brodnicka Uczta Teatralna” 2024 oraz Platynową Otwartą Kurtynę na Młodzieżowym Festiwalu Teatralnym „Inny” w Krośnie 2024

  • 2023 r. Julia Eisenbardt „Co by się nie pomarnowało”

opis spektaklu:
Spektakl opowiada o losach rodziny Julii- aktorki a zarazem bohaterki – opowiadaczki. Rodziny żyjącej na Roztoczu w krainie zapomnianej, sennej, bogobojnej świata , którego nie ominęły wojny, pożogi; choroby, wesela i radości. Na tle tych wydarzeń toczy się żywot ludzki, który pada na różny grunt, czasami ziarno daje plon stokrotny, czasami jałowieje. Julia opowiada losy tych, co wydali z siebie plon i upomni się o tych, którzy zmarnieli i przypomni o tych, którzy odeszli z tego świata materialnego, ale pozostają wokół nas jako duchy.

reż. scenografia: Paweł Sroka
scenariusz: Julia Eisenbardt, Paweł Sroka
dobór pieśni: Julia Eisenbardt
opracowanie dokumentacji fonicznej spektaklu: Wiktor Marut
opieka techniczna: Zenon Marut, Kamil Wota

Spektakl został nagrodzony na 20 Sam na Scenie Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora podczas 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, gdzie uzyskał następujące nagrody:
Grand Prix, Nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej - Teatr Rondo w Słupsku, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Kapituły Jubileuszowej 20 lecia Sam na Scenie.

45 Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Małych Form Biesiada Teatralna w Horyńcu  przyznała twórcom spektaklu Złotą Misę Borowiny 2024.

  • 2022 r. Julia Eisenbardt „Na zawsze”

    opis spektaklu:
    Jeszcze kilka tygodni temu nawet nie śniło się nam w najczarniejszych snach że, demony wojny wrócą, a tematyka spektaklu będzie "na czasie" - (to okropne).
    "Na zawsze" to historia dziecka, wojny, wygnania i trwania. To historia, która ostatecznie niesie nadzieję na to, że kiedy już zło odejdzie i wróci spokój - będzie tak "na zawsze"....
    "Na zawsze"- to historia którą wciąż trzeba opowiadać ku przestrodze może ktoś usłyszy...

    Reżyseria: Paweł Paweł Łukasz Sroka
    Scenariusz: Monika Siara, Paweł Sroka
    Muzyka: Wiktor Marut
    reż. światła: Zenon Marut

    Na XXIV Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych PAJACE - Dębica 2022. Jury oceniające uczestników przyznało Julii II nagrodę.
    2023 r.  na II Przemyskim Festiwalu Teatralnym InspiRACJE! Spektakl otrzymał I nagrodę
  • 2022 r. Paweł Kotkowski „Tylko spokojnie” na podstawie dramatu Krzysztofa Choińskiego pt. "Alarm".
    Opis spektaklu: Studium i próba zarysowania duszy antybohatera spektaklu - duszy potwornej, złej i cynicznej. Bez szukania przyczyn i usprawiedliwień dlaczego takim on jest. My sami widzowie obserwujemy, jego naiwną próbę wybielenia się wobec siebie. Wybielenia zła które spotkał i które sam stworzył.

    scenariusz: Paweł Kotkowski
    reżyseria: Paweł Sroka

    Spektakl uzyskał Wyróżnienie na II Festiwalu Teatralnym InspiRACJE w Przemyślu 2023 r.

  • 2020 r.  Milena Piejko „Marzyciel”  na podstawie opowiadań „Białych nocy” Fiodora Dostojewskiego

    opis spektaklu:
    Próba zmierzenia się z wielkim niewyczerpanym tematem miłości.  Narratorem i bohaterem spektaklu jest Nastusia  już nie dziecko – jeszcze nie kobieta. Między zabawą a obowiązkiem powstają w jej głowie marzenia, które na końcu spektaklu okazują się prawdziwe.
    scenariusz, scenografia, reżyseria: Paweł Sroka
    muzyka: Wiktor Marut
    Spektakl nagrodzono podczas 66 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku "Sam na scenie" II nagrodą dla Mileny Piejko za wykonanie oraz specjalna nagroda dla Paweł Sroka za reżyserię.
    II nagroda na Tyskim Festiwalu Monodramu MoTyF 2022 r dla Mileny Piejko za wrażliwość aktorską zaprezentowaną w monodramie pt. „Marzyciel”

    Na II Podkarpackich Konfrontacjach Teatralnych 2022 r. : Wyróżnienie dla Mileny Piejko za kreacje aktorskie w spektaklach „Marzyciel” i „Poobiednie igraszki” reż. Paweł Sroka

  • 2020 r. Lidia Wiśniewska „Czy podoba ci się tutaj”  na podstawie książki „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglai Veteranyi

    opis spektaklu:
    Spektakl to próba zmierzenia się z trudnym tematem emigracji i obcości za granicą
    z perspektywy rumuńskiej dziewczynki – dziecka nadwrażliwego o specyficznym sposobie odbierania rzeczywistości.„Czy podoba ci się tutaj?” to pytanie w trakcie trwania spektaklu powraca jak mantra, wybrzmiewa coraz natarczywiej i staje się nieznośne. Opowiada historię nieprawdopodobną, a jednocześnie prawdziwą na podstawie życia i słów niezwykłej kobiety - Aglai Veteranyi „kobiety po której zostały trzy książki i buty na moście”.
    Spektakl uzyskał wyróżnienie na 17. Sam na scenie - Finale Turnieju Teatrów Jednego Aktora w ramach 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2020 r.
    Podczas Przemyskiego Festiwalu Teatralnego „Inspiracje” 2020 r. uzyskał I nagrodę w kategorii MONO
    Na 39 Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych CENTRUM w Łodzi 2022 przyznano główną nagrodę aktorską.
    Festiwal Teatrów Młodzieżowych Kalejdoskop Gardzienice 2022 przyzał następujące nagrody: Nagroda Srebrny Kalejdoskop za umiejętne i świadome użycie środków teatralnych oraz Nagroda Specjalna od Stowarzyszenia Im. Stanisława Wyspiańskiego za efekty pracy nad formą i techniką dzięki której uczymy się języka duszy.
    W Teatrze Starym w Bolesławcu podczas XVIII Młodzieżowych Zatargów z Teatrem 2023 przyznano nagrodę aktorską.

  • 2019  „Historia Jednego ogłoszenia” w wykonaniu Lidii Wiśniewskiej wg Leszka Kołakowskiego.

    Scenariusz i reżyseria: Paweł Sroka
    Muzyka: Wiktor Marut

    2017 r. Milena Piejko „Być szczęśliwym” na  podstawie „Książka wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera

    opis spektaklu:
    Być szczęśliwym – to znaczy przestać się bać…, mówić otwarcie i reagować na przemoc i deptanie godności osobistej drugiego człowieka, nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze potrafimy reagować.

    Scenariusz, reżyseria: Paweł Sroka
    muzyka: Wiktor Marut
    14. "Sam na scenie" Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora w ramach 62 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku przyznał za ten spektakl II nagrodę.
    Spektakl został doceniony na 13. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, oraz otrzymał Wielki Wóz Tespisa - Grand Prix MoTyF 2019 na XII Tyskim Festiwaly Monodramu MoTyF.
    Otrzymał również wyróżnienie na II Festiwalu Teatralnym InspiRACJE w Przemyślu 2023 r.

  • 2011 Monika Siara „Na zawsze" według Romy Ligockiej i Lewisa Carrolla

    scenariusz: Monika Siara, Paweł Sroka
    reżyseria: Paweł Sroka
    Muzyka: Wiktor Marut

    Na Przeglądzie Finałowym 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,  przyznano II miejsce w Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie".

 

Czy podoba ci się tutaj - monodram, Fot. JOKiS
Monodram "Być szczęśliwym", Fot. JOKiS
"Marzyciel" monodram, Fot. JOKiS
"Tylko spokojnie" - monodram, Fot. JOKiS
"Na zawsze" - monodram, Fot. JOKiS
"Na zawsze" - monodram, wyk. Monika Siara, Fot. JOKiS
"Córka ta matka" monodram w wyk. Lidii Wiśniewskiej, Fot. JOKiS
"Historia jednego ogłoszenia" - monodram