Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościMuzykaMichał Zieliński w Laszkach

Muzyka

16.03.2024

Michał Zieliński w Laszkach

Michał Zieliński, jarosławianin, żołnierz, poeta, kompozytor, pedagog, znany jako autor powstałej w 1933 r. piosenki ,,Serce w plecaku”, przed wojną swojej aktywności kulturalnej nie prowadził wyłącznie w ramach służby wojskowej i na terenie Jarosławia. W latach 20. dwudziestego wieku w Laszkach szkolił instrumentalistów włościańskiej orkiestry dętej, przygotowywał przedstawienia teatru amatorskiego. Fakt ten odnotowany został w książce ,,Serce w plecaku”, wydanej w 1978 w Warszawie (wyd. MON).

Niejako w stulecie pobytu Zielińskiego w Laszkach przypomnieli o tym mieszkańcy. 16 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury liczne grono uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego pod kierunkiem nauczycieli przedstawiło program słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości Zielińskiego. Spektakl prezentował wątki biograficzne i co znamienne, w szerokim zakresie wiersze Zielińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem utworów opowiadających o tragicznych zdarzeniach z okresu drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej, które miały miejsce we wsiach gminy Laszki oraz w okolicach Jarosławia. Poetyckim wersom towarzyszyły piosenki żołnierskie, wykonywane z użyciem bogatego instrumentarium (skrzypce, gitary, flety, keyboard). Wielkie słowa uznania należą się dyrektorowi Szkoły Krzysztofowi Greli, nauczycielom i uczniom za wystawienie spektaklu, który można określić jako artystyczne kompendium o Zielińskim.

Publiczność przybyła na program mogła również obejrzeć wystawę Michał Zieliński – album o Autorze Serca w plecaku, udostępnioną przez JOKiS (czynna do 6 kwietnia br.).

W wydarzeniu na zaproszenie wójta gminy Laszki Stanisława Gonciarza uczestniczyła rodzina Michała Zielińskiego, córka Jadwiga Spiradek oraz wnuk Piotr wraz z małżonką i teściem.

Dziękujemy Organizatorom za udostępnienie fotografii. 

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 20.03.2024 16:57)
Galeria zdjęć
Na fotografii w pierwszym rzędzie m.in. córka Michała Zielińskiego, Jadwiga Spiradek wraz z synem Piotrem w towarzystwie Stanisława Gonciarza, wójta gminy Laszki oraz Andrzej Zgryźniak (JOKiS).
Uczestnicy programu słowno-muzycznego.
Uczestnicy programu słowno-muzycznego.
Uczestnicy programu słowno-muzycznego.
Uczestnicy programu słowno-muzycznego.
Wójt Stanisław Gonciarz wręczył Jadwidze Spiradek bukiet kwiatów z podziękowaniem za przybycie.
Pani Jadwiga Spiradek w rozmowie z nauczycielkami, które przygotowały program artystyczny.
Publiczność, w tle wystawa ,,Michał Zieliński - album o Autorze Serca w plecaku".
Publiczność, w tle wystawa ,,Michał Zieliński - album o Autorze Serca w plecaku".
Publiczność w szerokim kadrze, w tle wystawa ,,Michał Zieliński - album o Autorze Serca w plecaku".
Fotografia zbiorowa Organizatorów wydarzenia i Rodziny Michała Zielińskiego., Fot. K. Grela (1-12).