Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościUroczyste odsłonięcie repliki tablicy w JOKiS

Aktualności

21.02.2020

Uroczyste odsłonięcie repliki tablicy w JOKiS

Dla Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki uroczystość, jaka miała miejsce w dniu 21.02.2020 r. będzie symbolem upamiętnienia  uczestników oddziału legionowego złożonego z członków stałych drużyn sokolich  i bartoszowych w Jarosławiu oraz bohaterskiej walki wszystkich walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.

     Dzięki wspólnym staraniom Rodziny kpt. Serafina Dobrzańskiego, Starostwa Powiatu Jarosławskiego, Urzędu Miasta Jarosławia, Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy wsparciu i akceptacji ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Instytutu Pamięci Narodowej mogliśmy w zabytkowym Gmachu dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” odsłonić replikę tablicy pamiątkowej, odtworzonej na wzór tablicy z 1928 r. To wielki zaszczyt i radość, że ponownie w budynku „Sokoła” widnieje tablica, na której wyryta treść będzie przypominała wszystkim dzisiaj zgromadzonym, jak i odwiedzającym o zasługach kpt. Serafina Dobrzańskiego i bohaterstwie młodych ludzi. To tym młodym ludziom oddajemy cześć i szacunek zwłaszcza, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w przeddzień obchodzonego na całym świecie Dnia Myśli Braterskiej, święta harcerzy i skautów. Harcerze z jarosławskiego Hufca ZHP również oddali cześć bohaterom składając pamiątkowy wieniec w imieniu wszystkich uczestników uroczystości oraz sprawując wartę przy tablicy. Kilkakrotnie o pamięć tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość apelowali w swoich przemówieniach zgromadzeni przedstawiciele instytucji i urzędów. Głos zabrali: Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, Zastępca Burmistrza Miasta dr Dariusz Tracz, Posłowie na Sejm RP: Mieczysław Kasprzak i Tadeusz Chrzan, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, w imieniu rodziny Dobrzańskich Wojciech Kozak konserwator zabytków.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, księża parafii jarosławskich, Radni Powiatu Jarosławskiego oraz Urzędu Miasta Jarosławia, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy i inspektorzy Starostwa Powiatu Jarosławskiego i UM, przedstawiciele Jarosławskiego Stowarzyszenia "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości", dyrektorzy jarosławskich szkół i innych placówek oświatowych, prezesi spółek, dyrektorzy instytucji, harcerze hufca ZHP Jarosław, wykonawca tablicy, młodzież szkolna i mieszkańcy Jarosławia.

      Warto cofnąć się trochę w czasie…do roku 2018, kiedy to obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Do Elżbiety Śliwińskiej-Dąbrowskiej Dyrektora Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki przybyła delegacja potomków rodziny kpt. Serafina Dobrzańskiego z kserokopią materiałów archiwalnych z „Głosu Jarosławskiego” z 1928 r., z propozycją odtworzenia tablicy pamiątkowej, która widniała w westyblu Gmachu „Sokoła”, a została tam wmurowana w 10 rocznicę odzyskania przez niepodległości Polskę. Tablica ta upamiętniała uczestników oddziału legionowego, cyt.: „złożonego z członków stałych drużyn sokolich i bartoszowych, w Jarosławiu uformowany i Wyszkolony, z tego Gmachu w dniu 13 września roku 2014 pod wodzą druha Serafina Dobrzańskiego z hasłem Bóg i ojczyzna wyruszywszy stał się zawiązkiem przesławnej drugiej brygady karpackiej legionów polskich”.
       Podkreślić również należy rolę pani Zofii Kostki-Bieńkowskiej pracownika Muzeum w Jarosławiu „Kamienica Orsettich”, która zainicjowała pomysł odtworzenia tablicy w rozmowach z rodziną Dobrzańskich oraz pana Konrada Sawińskiego, pracownika Starostwa Powiatu Jarosławskiego. Inicjatywa zyskała wsparcie i akceptację wspomnianych już wyżej przedstawicieli instytucji. Dzięki temu możliwa była realizacja odtworzenia repliki tablicy, której symbolicznego odsłonięcia dokonali panowie: Stanisław Kłopot, Dariusz Tracz i Wojciech Kozak. Wykonawcą tablicy jest pan Jerzy Bałańda z Zakładu Usługowego Vetro.
        Następnie wszystkich zgromadzonych gości pani dyrektor JOKIS Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska zaprosiła do sali widowiskowo-kinowej na program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, przygotowany pod kierunkiem pań: Gabrieli Dudy, Ewy Kopciuch i Marzeny Martynowicz.

Oprawa oświetleniowa, akustyczna, fotograficzno-filmowa: pracownicy JOKiS



materiał z odsłonięcia tablicy do obejrzenia TUTAJ

Marzena Stęc
(Aktualizacja: 24.02.2020 11:57)
Galeria zdjęć