Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościKrólowa Marysieńka - kilka słów o instalacji ceramicznej zdobiącej wejście do Ratusza

26.08.2022

????Swoją inaugurację miała w 2020 roku podczas II Jarosławskich Dni Sztuki. Wypadła dosyć skromnie, odziana jedynie w złotą, metalową siatkę i trochę drutu. Obok niej na sztaludze ustawiono obraz z postacią królowej i mówiono z dumą, że tak będzie wyglądać. Trójwymiarowa, przestrzenna wersja tej z obrazka.
Czy ktoś uwierzył?
????Zarządzono akcję „Suknia królowej”, zwołano wiele osób z całego miasta, a nawet przyjezdnych. Dostali wytyczne: na płytce z surowej gliny wyryć ornament wg wzoru. Byli zdziwieni, trochę nieśmiali, ale mocno zaangażowani. I tak skrawek po skrawku uzbierał się materiał na całą szatę.
Mijały dni, metalowa dama nabierała kształtów, aż wreszcie po roku stanęła w podcieniach Kamienicy Orsettich w okazałej sukni z ceramicznych płytek, z koroną na głowie, trzymając w smukłych mosiężnych dłoniach list... piękna królowa Marysieńka!
???? poniżej prezentujemy zdjęcia archiwalne z poszczególnych etapów odsłony instalacji.
WAŻNE❗️
• Pomysłodawcą i autorem ilustracji z wizerunkiem królowej Marysieńki jest artysta Ireneusz Janicki nominowany do tegorocznej nagrody Jarosława.
• Ornament na glinianych płytkach wykonali przedstawiciele urzędów i instytucji kultury miasta Jarosławia, oraz uczestnicy warsztatów podczas II JDS.
• Wszelkie ceramiczne elementy oraz montaż i ostateczny wygląd Królowa Marysieńka zawdzięcza rzeźbiarce Ewie Rubin-Kurnal (instruktor ceramiki JCCA i CEK).
• Wykonaniem metalowego stelaża zajęli się pracownicy Stanpol sp.j. PUH. Stasieńko J.P.
• Autorem mosiężnych dłoni Królowej Marysieńki jest metaloplastyk Stanisław Nowak.
więcej o etapach odsłon Królowej Marysieńki znajdziesz pod linkami: Aktualności / Królowa Marysieńka - instalacja JOKiS! (mok-jar.pl)
Aktualności / Królowa Marysieńka towarzyszy III Jarosławskim Dniom Sztuki (mok-jar.pl)

(Aktualizacja: 26.08.2022 18:42)
Fot. JOKiS