Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościInspiracje Aleksandra Marciniak i Eliasz Dyrow - wystawa malarstwa

Aktualności

11.01.2024

"Inspiracje" Aleksandra Marciniak i Eliasz Dyrow - wystawa malarstwa

Przedstawiamy Państwu relację fotograficzną z wernisażu wystawy "Inspiracje" Aleksandry Marciniak i Eliasza Dyrowa, który miał miejsce 11 stycznia 2024 r. w Galeria Rynek 6 Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Tą wystawą rozpoczęliśmy rok 2024 w Galerii Rynek 6 i musimy przyznać, że był to bardzo udany debiut artystyczny młodej artystki Aleksandry Marciniak, uczennicy II klasy PLSP Jarosław. Mimo młodego wieku jej osiągniecia są już całkiem spore. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jej projekt został nagrodzony w konkursie "Kupiec Jarosławski" kategorii szkół średnich. (Finał miał miejsce 10 stycznia br. w Wielkiej Izbie, w kamienicy Rynek 6). Jest ambitną, pracowitą osobą, która pracuje nad swoim artystycznym warsztatem, wskazówek i prywatnych lekcji udziela jej Eliasz Dyrow. Artysta wyrobił już sobie swoją artystyczną markę, nagradzany i wyróżniany wielokrotnie za swoje prace. Tworzy realizacje rzeźbiarskie, malarskie i rysunkowe na specjalne okazje i pod zamówienia https://eliasz.info/ Kto gogo zainspirował? Dlaczego został wybrany taki tytuł wystawy, o tym dowiedzieli się Państwo podczas uroczystego otwarcia wystawy. Przywitała zebranych pani Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, dyrektor JOKiS. Na ręce artystów złożyła podziękowania i gratulacje, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie. O pomyśle tej wystawy utrzymanej w konwencji "Mistrz-Uczeń" wspomniała Marzena Stęc, komisarz wystawy i opiekun Galerii Rynek 6. Byli z nami pedagodzy z jarosławskiego Plastyka, pracownicy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, przedstawiciele mediów, a przede wszystkim rodzice, bliscy i przyjaciele Aleksandry i Eliasza. Wszystkim Państwu dziękujemy! Szczególnie dziękujemy rodzinie Aleksandry za wszystkie pyszności, które znalazły się na poczęstunku. Fot. Jerzy Gągoł.

Relacja fotograficzna tutaj

Galeria Rynek 6, kamienica Rynek 6 Ip.

Wystawa potrwa do 5 lutego 2024 r.

Aleksandra Marciniak. Jest uczennicą II klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, laureatką dwóch plastycznych konkursów międzynarodowych, oraz laureatką konkursów krajowych. Swój rozwój artystyczny Aleksandra rozpoczęła we wczesnych latach szkolnych uczęszczając do pracowni artystycznej Pani Małgorzaty Pięty „Malarnia”, a następnie pobierając prywatne lekcje u cenionego jarosławskiego artysty Eliasza Dyrowa.Tematem większości prac Aleksandry są konie, które inspirowały ją od czasów dziecięcych. Na przestrzeni kilku lat Aleksandra uczęszczała do dwóch szkół jeździeckich. W trakcie tych zajęć, a także poza nimi podziwiała grację, z jaką się poruszają, wdzięk, jaki prezentują swobodnie galopując po zielonych pastwiskach. Bliskość przebywania z końmi pozwoliła jej lepiej poznać ich budowę, wygląd, zachowanie w różnych sytuacjach. Pozostałe prace tj. obrazy, grafiki, rysunki pokazują warsztat młodej, dojrzewającej artystki, poszukującej swojego stylu, swojej drogi artystycznej.

Eliasz Dyrow urodzony 3 września 1994 w Kijowie. W ramach programu repatriacji wrócił do Ojczyzny historycznej w 2011 roku. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, student ASP w Gdańsku na kierunku rzeźba, mimo młodego wieku Eliasz ma w swoim dorobku nagrody w kilkunastu konkursach międzynarodowych, realizacje rzeźbiarskie w Polsce i za granicą a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach takich osobistości jak Jego Królewska Wysokość Edward, Książę Kentu, Papież Franciszek I, Prezydent Andrzej Duda. Twórczość Eliasza można zobaczyć między innym na stałej ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Za swoje prace Eliasz został uhonorowany stypendium twórczym Marszałka Województwa Podkarpackiego (2017 r.) oraz stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia twórcze (2018 r.)./ źródło:Biogram – Eliasz Dyrow

Marzena Stęc
(Aktualizacja: 26.01.2024 14:14)
Galeria zdjęć
Zebrani goście, rodzina i przyjaciele artystów.
Pani Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, dyrektor JOKiS, rodzice Eliasza Dyrowa
Fot. E.Dyrow
Fot. Eliasz Dyrow