Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościMuzykaXXIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Muzyka

21.01.2024

XXIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

 XXIX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek już za tydzień!

⭐️ 20 stycznia o godz. 10.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe a dzień później wysłuchalismy najlepszych wykonawców w koncercie finałowym.

link 1

link 2

link 3

link 4

koncert galowy

link 5

mini koncert Gaba Janusz


Prezentacje konkursowe oceniali niezwykli artyści:
⭐️Gaba Janusz⭐️
⭐️Renata Johnson-Wojtowicz⭐️
⭐️Dominik Lasota⭐️

????Poniżej informacje o ich twórczości i działalności ????

⭐️ Gaba Janusz (Gabriela Janusz - Zięba) – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, pedagog, nauczyciel emisji głosu. Ukończyła studia na kierunku Wokalistyka Jazzowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Przez 4 lata pełniła funkcje pedagoga na tejże uczelni.W latach 2013-2018 współpracowała z trójmiejskim Teatrem Wybrzeże. Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów muzycznych m.in. Europejskich Integracji Muzycznych 2013 (II Nagroda) oraz I Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, gdzie w 2011 roku otrzymała Złotą Różę Małego Księcia (I Nagroda). W 2014 roku Gaba Janusz z zespołem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców PIOSENKARNIA i wystąpiła podczas Koncertu Laureatów w warszawskim Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, połączonym z ogólnopolską transmisją na antenie radiowej Trójki. Występowała na największych polskich festiwalach jazzowych (m.in. Jazz Jantar, Ladies’ Jazz Festival, Festiwal Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach). Lauretka II miejsca na Festiwalu Dino Top 2023 na interpretację utworów Grzegorza Ciechowskiego. Za swoje osiągnięcia artystyczne została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawaną najwybitniejszym młodym polskim twórcom. Miała okazję występować razem z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, takimi jak Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Krystyna Stańko, Jerzy Małek czy Piotr Lemańczyk. Ma na swoim koncie wydaną w 2016 roku debiutancką płytę z muzyką autorską pt. „Chwile, które znasz”. W ramach stypendium „Kultura w sieci" zrealizowała projekt pt. „Zaśpiewam Wam wierszem”, który miał ma na celu skomponowanie muzyki do wybranych wierszy. W 2018 roku została zaproszona do nagrania płyty autorstwa Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra”. Album zdobył Fryderyka 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku. W 2021 roku otrzymała Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach którego realizuje projekt pt. „Podkarpackie kolędy” na wokal, kwartet smyczkowy i fortepian. Jest inicjatorką Rzeszowskich Zaduszek Jazzowych, wydarzenie to zainspirowało artystkę do nagrania płyty pt. „NieObecni”, która jest oddaniem hołdu wielkim nieżyjącym już twórcom - kompozytorom muzyki rozrywkowej. Płyta zostanie wydana w 2024 roku. W swoim repertuarze artystycznym ma także projekt pt. „Folk Kolor” oraz Gaba Janusz i MultiFolk Quartet, który przedstawia różne odcienie muzyki ludowej. Obecnie pracuje w rzeszowskim Teatrze Maska, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz w Akademii Aktorskiej Artysta jako instruktor wokalny.

⭐️ Renata Johnson-Wojtowicz - jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr. hab. Macieja Bartczaka. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach wokalnych, doskonaląc swój warsztat pod kierownictwem m.in.: Jadwigi Romańskiej, Heleny Łazarskiej, Ingrid Kremling-Domańskiej, Gabrieli Munari, Jolanty Żmurko, Dariusza Grabowskiego.
W czasie studiów debiutowała w roli Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta, rozpoczęła także współpracę z Operą Śląską oraz występy za granicą. Artystka z powodzeniem
śpiewała w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Szwecji i Norwegii oraz na licznych festiwalach muzycznych w Polsce. Ważnym wydarzeniem w karierze wokalnej Renaty Johnson-Wojtowicz był jej udział – wraz z Małgorzatą Walewską w partii tytułowej – w inscenizacji Carmen Georges’a Bizeta w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Jej rola zyskała przychylność krytyki i nagrodę – „Złotą Maskę” w kategorii „Spektakl Roku” (2005). Jest laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, między innymi: Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku oraz XVI Międzynarodowym Przemyskim Festiwalu Salezjańskim „Lato Muzyczne”. W 2018 roku została laureatką Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla, a w 2021 stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. W 2019 roku wydała swój pierwszy album solowy pod tytułem Ah! Mia vita..., który nagrała z Narodową Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Serhiya Khorovetsa. Wydawcą albumu był DUX. W 2020 roku wraz z Jagodą Pietrusiak-Kasprzyk (flet) oraz Marcinem Kasprzykiem (fortepian) dokonała nagrania płytowego Jan Novák. Chamber Music (DUX), stanowiącego polską premierę fonograficzną utworów tego czeskiego kompozytora. Obecnie prowadzi czynną działalność koncertową.

⭐️ dr Dominik Lasota - kompozytor współczesnej muzyki klasycznej oraz filmowej, autor opracowań orkiestrowych i aranżacji chóralnych. Doktor sztuk muzycznych, adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwent studiów z zakresu kompozycji oraz prowadzenia zespołów muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2014 roku członek „Koła Młodych” Związku Kompozytorów Polskich. W latach 2015–2017 prezes Koła Naukowo-Artystycznego Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki UMFC. Inicjator serii koncertów współczesnej muzyki chóralnej, a także sesji naukowych poświęconych zapomnianej polskiej muzyce „Nieznane, a warte poznania”. W 2017 roku skomponowany przez niego hymn Da pacem, Domine został wykonany przez 1200 chórzystów oraz muzyków Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w ramach Krajowego Kongresu Federacji Chórów „Pueri Cantores”. W 2018 i 2019 roku wybrany do grona najzdolniejszych młodych kompozytorów przez Europejskie Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego oraz zaproszony do udziału w projekcie „Muzyka Naszych Czasów”. Wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów kompozytorskich oraz stypendysta programów artystycznych. Już przeszło 90 skomponowanych przez niego utworów, a także ponad 250 autorskich aranżacji doczekało się swojej premiery scenicznej. Wiele z nich zostało zarejestrowanych, a następnie wyemitowanych w audycjach radiowych i telewizyjnych. Ma na swoim koncie współpracę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (wydane partytury utworu „Cala” i „…ranne zorze…”) oraz Chopin University Press (partytury „Modlitwa” , „Zapada Zmrok” , „Sognefjord”, „Elegia”). Dotychczas jego muzyka znalazła się na 16 płytach CD - między innymi „Baczyński Unanime Lasota”, „Treny” , „spaces of the imagination” , „Emily” „Kamizelka” czy „Dominik Lasota – utwory na orkiestrę kameralną”.

Marzena Stęc
(Aktualizacja: 22.01.2024 11:38)
Galeria zdjęć
Finaliści Koncertu Galowego
Finaliści Koncertu Galowego, Fot. J.G
Finaliści Koncertu Galowego, Fot. J.G
Fot. J.G
Fot. J.G
Fot. J.G
ks. Andrzej Surowiec, Waldemar Paluch - Burmistrz Miasta Jarosławia, Fot. J.G
Fot. J.G
JURY OFKiP oraz prowadząca Justyna Wota, Fot. J.G
JURY OFKiP, Fot. J.G
JURY OFKiP
Nagrody rzeczowe - statuetki wykonane w pracowni JCCA przez Ewę Rubn-Kurnal