Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaGalerie wystawoweGaleria rynek 630-lecie Galerii Rynek 6

Galeria rynek 6

30-lecie Galerii Rynek 6

Prace na wystawie prezentują: Irena Oryl, Maria Piśko, Maria Ferenc, Elżbieta Piekarska, Teresa Ulma, Magdalena Cywicka, Marita Benke-Gajda, Helena Jacyno, Maria Siuta Górecka, Agata Woźniak-Niemkiewicz, Monika Kapusta-Waliczek, Jadwiga Maria Jarosiewicz, Helena Płoszaj-Wodnicka, Sylwia Lis-Persona, Tymon Wodnicki, Jerzy Ślusarz, Henryk Górecki, Janusz Szpyt, Jerzy Plucha, Henryk Cebula, Damian Waliczek, Stanisław Lenar, Jacek Michał Szpak, Jan Ferenc, Łukasz Cywicki, Andrzej Rułka, Marek Maczuga, Stanisław Górecki, Bartosz Cebula, Krzysztof Peszko.

Z radością jesteśmy z Pańswem, Artystami i odbiorcami wystaw 30 lat !

Ze wzruszeniem otworzyliśmy 19 października br. wystawę jubileuszową "30 Artystów na 30-lecie Galerii Rynek 6". Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą zaprezentowaliśmy prace 30 twórców, ta symboliczna liczba odnosi się do dzialalności galerii od 1993 r. ale nasze podziękowania i gratulacje należą się wszystkim artystom, którzy wystawiali swoje prace w naszej Galerii zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. 
Słowa uznania w imieniu Waldemara Paluch Burmistrza Miasta Jarosławia skierował dr Dariusz Tracz zastępca burmistrza ds. infrastruktury społecznej 
do wszystkich obecnych na wernisażu, w szczególności podziękował i pogratulował pani Elżbiecie Śliwińskiej-Dąbrowskiej za troskę o przyszłość galerii i prace na rzecz jej unowocześniania i promowania.

Historia wystaw sięga lat dziewiędziesiątych, do maja 1992 r. w zabytkowej kamienicy Gruszewiczów ich organizacja odbywała się dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków. Miesiąc później ówczesne gazety potwierdziły spekulacje odnośnie przejęcia kamienicy Rynek 6 przez Miejski Ośrodek Kultury. Ówczesny dyrektor, Jan Aab miał tam stworzyć Miejski Centrum Kulturalne...

"...Wiesława Sabaj, dyrektorka jarosławskiego „Empiku” wyraziła nadzieję, że: „mimo przymusowej eksmisji MPiK-u nie zostaną zlikwidowane w tym budynku galeria, jedyna profesjonalna placówka tego typu w mieście oraz księgarnia, mająca już swoje tradycje”. „Empik” wpisał się w krajobraz miasta i świadomość mieszkańców, dlatego tym trudniej było przyjąć wiadomość o jego rozpadzie i niepewnej przyszłości.

 
Dwa lata wcześniej, jak pisał Edward Kieferling: „7 marca 1990 roku powstał w Jarosławiu pierwszy w historii tego miasta oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Przewodniczącym został jarosławianin Jan Ferenc – znany artysta, malarz i grafik. Związek, współpracując z gospodarzem MPiK-u zorganizował w kamienicy nr 6, „słynnej szóstce” Galerię Sztuki Współczesnej”. Przejmując galerię, ZPAP już w czerwcu 1992 roku zaprosił na spotkanie autorskie z pisarzem Markiem Majewskim, a w sierpniu zorganizował wystawę Kazimierza Wiśniaka, znanego artysty scenografa. Mimo że nazwa galerii była inna, prasa pisała o wystawach w „Galerii Rynek 6”, co silnie podkreśla związek tego miejsca z budynkiem i jego tradycją artystyczną. Twórcy Galerii Sztuki Współczesnej ratowali sytuację KMPiK-u, starali się nie dopuścić do zamknięcia miejskiej galerii.
Miesiąc później lokalna prasa podała oficjalną informację o ostatecznym rozwiązaniu KMPiK w Jarosławiu. Jan Aab pisał: „1 września 1992 roku (…) kamienicę Rynek 6 decyzją Zarządu Miasta przejął w administrację Miejski Ośrodek Kultury”. Początkowo MOK zlecił prowadzenie galerii związkowi plastyków, którzy dbali o jej regularne i sprawne funkcjonowanie. Jednak po trzymiesięcznym okresie działalności Ferenc zrezygnował ze współpracy z MOK-iem ze względów finansowych. Mimo że prowadzenie galerii nie było lukratywnym przedsięwzięciem, dyrektor Aab postanowił: „Nie planujemy żadnej rewolucji. Chcemy utrzymać sprawdzone już formy działalności, np.: Galeria Rynek 6 będzie nadal galerią”. Aab zamierzał zapoczątkować w kamienicy cykliczne pokazy mody, warsztaty plastyczne dla dzieci, a także stworzenie pracowni komputerowej, studium języków obcych. Planował nawet przeniesienie Jesiennych Impresji Artystycznych, corocznego wydarzenia artystycznego, organizowanego przez MOK, do filii w Rynku. Jednak najważniejszym punktem ambitnej wizji było utrzymanie i poszerzenie działalności galerii. W lutym 1993 roku dyrektor stwierdził: „na pierwszym piętrze kamienicy znajduje się piękna – duża sala, w której, w pierwszych latach działalności KMPiK była prezentowana twórczość jarosławskich (i nie tylko) artystów. I tam właśnie urządzamy „Galerię – Rynek 6”. Nadrzędnym założeniem statutowym galerii było stworzenie miejsca wystaw nie tylko dla artystów profesjonalistów, ale także amatorów, jarosławskich miłośników sztuki, których prace będą wpisywać się w różne dziedziny sztuk plastycznych. 
Wiele osób z lokalnego środowiska artystycznego oraz mieszkańcy Jarosławia walczyli o to, by w kamienicy Rynek 6 nadal działała galeria. Wśród nich, oprócz Jana Ferenca, znalazł się również Henryk Cebula, Edward Kieferling, Henryk Grymuza  Ryzykowna decyzja o jej utrzymaniu, mimo problemów finansowych, niewątpliwie opłaciła się w przyszłości wieloma radosnymi chwilami, które potwierdzały sens przedsięwzięcia. W 1998 roku Henryk Cebula relacjonował otwarcie jednej z wystaw: „tłumów nie mogła pomieścić galeria, holle i klatka schodowa (…). Dusza się cieszyła jak człowiek widział te tłumy spragnionych sztuki”. Gdy Jan Ferenc zrezygnował z prowadzenia galerii, komisarzem i opiekunem Galerii Rynek 6 została Elżbieta M. Piekarska – założycielka Grupy 33, złożonej z artystów-absolwentów jarosławskiego Liceum Sztuk Plastycznych (rocznik ’65-’66), wielokrotnie przedstawiających swoje dzieła w kamienicy Gruszewiczów. Przez 14 lat kierowała ona galerią, organizowała wystawy wielu twórców pochodzących z Jarosławia i nie tylko. 
W 1999 roku Henryk Cebula pisał: „W Galerii Rynek 6 Miejskiego Ośrodka Kultury (…) jest miejsce dla profesjonalistów i amatorów, (…) w planach najbliższych kilka dobrych wystaw”. Oprócz Grupy 33 w galerii systematycznie wystawiali: członkowie Klubu Amatora Plastyka z Jarosławia, który działał pod opieką MOK-u, klub fotograficzny Atest 70, Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne Atest 2000. Swoje coroczne wystawy prezentowali również pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Jarosławiu, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jarosławiu, dzieci i młodzież z jarosławskich przedszkoli oraz szkół. Początkowo galeria była podzielona na dwie sale ekspozycyjne, dlatego w pewnym okresie działalności mozna było obejrzeć nawet dwie rózne wystawy w tym samym czasie. Po kilku latach w budynku przeprowadzono prace modernizacyjne, a tym samym zmieniła się przestrzeń galerii, która od tego momentu zajmowała jedno pomieszczenie i w nim funkcjonuje do dziś. W 2017 r. dzięki staraniom obecnej dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbiety Śliwińskiej -Dąbrowskiej Odnowiono charakterystyczną, zabytkową podłogę, zainstalowano nowy system montażowy i unowocześniono oświetlenie..." tekst Justyna Wota, teatrolog, instruktor JOKiS

Podkreślić również ogromne zaangażowanie ówczesnych dyrektorów MOK - Jana Aaba i Teresy Piątek!  Jak również wklad wniesiony we współtworzenie Galerii Rynek 6 przez wiele osób przychylnych temu miejscu, artystów, pomysłodawców poszczególnych ekspozycji, ogromne wsparcie i przychylność ze strony władz Urzędu Miasta Jarosławia! 
Pragniemy podziękować jeszcze raz Państwu za tak liczne przybycie i wspólną celebrację jubileuszu. Artystom, bez którch zaangażowania nie moglibyśmy się pochwalić organizacją bez mała 350 ekspozycji. Przedstawicielom mediów i prasy, którzy relacjonują wystawy i wydarzenia.
Ze swojej strony jako opiekuna galerii i komisarza wystaw od 2009 r. pozostaje mi niestudzenie zabiegać o utrzymanie poziomu artystycznego wystaw, dobre relacje z artystami, mediami, dbać o dobrą atmosferę tego miejsca by zechcieli Państwo do nas wracać. W 2018 r. jubileusz 25-lecia działalności galerii był pierwszym w jej historii, oficjalnym świętem. Szybko minęło kolejnych pięć lat. Wiele jest wystaw do zaaranżowania, wielu twórców czeka na swój wernisaż bądź debiut w naszej przestrzeni. To cieszy i dowodzi, że ta galeria w specyficznym miejscu wśród biur ma znaczenie i wpływ na kształtowanie mlodych pokoleń, uczniów którzy chętnie nas odwiedzają. Pokazuje jak istotna jest współpraca z różnymi instytucjami, aktywność i zaangażowanie artystów, przychylnych osób i wszystkich pracowników, których praca we spółtworzenie tego miejsca ma ogromne znaczenie.
Tegoroczna obchody jubileuszu uświetnił występ solistek Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorkiej: Katarzyny Bobowicz, Mileny Czereby i Marleny Spiradek przygotowanych przez panią Justynę Wotę, opiekinkę, instruktorkę JOKiS. Bardzo dziekujemy za tą muzyczną niespodziankę dla gości. Miało to miejsce w wyjątkowej sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Tu ukłony i podziękowania należą się pani Ewie Rokoszyńskiej, kierownik USC.
Poczęstunek dla gości zapewniła Kuchnia na Podzamczu. Pięknie wyglądał i tak samo dobrze smakował.

Nad oprawą muzyczną i oświetleniem czuwali podczas występu: Zenon Marut i Kamil Wota. Wydarzenie relacjonował Krzysztof Peszko, fotografował Jerzy Gągoł. 
Dziękujemy bardzo obecnym przedstawicielom mediów.
Do zobaczenia na kolejnych wystawach!

Marzena Stęc