Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościV Spontaniczny Konkurs Wierszy Patriotycznych ,,Kto TY jesteś ?”

V Spontaniczny Konkurs Wierszy Patriotycznych ,,Kto TY jesteś ?”

,,Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy z 1900 r. jest nadal najbardziej rozpoznawalnym wierszem patriotycznym dla najmłodszych. Do tego utworu nawiązuje tytuł Spontanicznego Konkursu Wierszy Patriotycznych ,,Kto TY jesteś?”, który w tym roku miał swoją jubileuszową, piątą edycję.

Konkurs zainicjowany został w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, aby w szczególności zainspirować dzieci do spontanicznej lektury i ładnego oczytania przeznaczonych dla nich wierszy patriotycznych.

Tegoroczne prezentacje konkursowe przeprowadzone 10 czerwca br. w sali konferencyjnej JOKiS obejmowały uczniów klas początkowych szkół podstawowych (I-IV). Dzieci czytały wiersze następujących autorów: Władysław Bełza , Antoni Słonimski, Tadeusz Kubiak, Jan Pietrzak, Elżbieta Krzystek Jones, Zygmunt Marek Miszczak, Krzysztof Kubaszek. Warto zaznaczyć, że K. Kubaszek jest nauczycielem w jednej z jarosławskich szkół podstawowych, a Z. M. Miszczak niejednokrotnie prywatnie bywał w Jarosławiu, gdyż przyjaźnił się ze sp. Andrzejem Tadeuszem Mazurkiewiczem. Obu łączyła zarówno działalność niepodległościowa i twórczość literacka.

Występy dzieci oceniała reprezentująca organizatorów komisja w składzie: Elżbieta Tkacz - Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Małgorzata Tuleja - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu, Janina Suchożak - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki; która przyznała nagrody i wyróżnienia w postaci książek.

Nagrody otrzymali: Otylia Ilczuk - Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Jarosławiu, Wiktoria Pękala i Lena Sudoł - Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, Joanna Florek i Anastazja Mróz - Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu, Patryk Krzeszowski (występował z własnej inicjatywy).

Wyróżnienia otrzymali: Julia Grzybek i Patrycja Kukiełka - Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Jarosławiu, Julia Szynal - Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Nauczyciele przygotowujący dzieci do konkursu otrzymali od Organizatorów specjalne podziękowania.

Barbara Wilk, pełna werwy i pozytywnej energii pracownica JOKiS, zadbała o to, aby uczestnicy konkursu nie oczekiwali w napięciu na werdykt jury. Oprowadziła dzieciaki po eksponowanych aktualnie u nas wystawach: „W świecie dziecięcych marzeń - Mój cudowny świat wyobraźni” (Dziecięca i Młodzieżowa Galeria ,,W korytarzu) i wystawie fotografii pt. "Podwodny świat - moja pasja", znanego jarosławskiego lekarza Piotra Kliszcza (Mała Galeria). Ekspresja i sugestywny przekaz Barbary sprawił, że dzieci z niezwykła uwagą zanurzyły się w głębiny ,,podwodnego świata” (co znakomicie widać na zdjęciach).

Organizatorzy konkursu: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu.

Protokół komisji oceniającej w załączeniu.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 11.06.2022 19:00)
Konkurs zorganizował i prowadził Andrzej Zgryźniak.
Prezentacje uczestników.
Komisja w składzie (od lewej): Małgorzata Tuleja - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu, Elżbieta Tkacz - Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu, Janina Suchożak - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
Ceremonia wręczania dyplomów, nagród, wyróżnień i podziękowań.
Podczas obrad komisji Barbara Wilk z właściwą sobie swadą oprowadziła uczestników po wystawach aktualnie eksponowanych w JOKiS.
Fot. J. Gągoł (1-30).
Fot. J. Gągoł (1-31).