Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościWielki Strajk Chłopski

Fascynujący świat kultury i sztuki w nowoczesnej odsłonie!!!

Rozliczenia transakcji
przeprowadzane są
za pośrednictwem
Dotpay.pl

JOKiS należy do sieci Kin
Studyjnych i Lokalnych

Zadanie pn. Kontynuacja modernizacji

budynku Miejskiego Ośrodka Kultury

wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia
w ramach Programu

Infrastruktura domów kultury

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury”.

Cyfryzację kina IKAR dofinansowało

.

15.08.2022

Wielki Strajk Chłopski

15 sierpnia 2022 r. o godz. 17 zapraszamy na jarosławski Rynek na uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wydarzeniom w Jarosławiu w 1937 roku.

Około 40 tysięcy chłopów ze wsi powiatu jarosławskiego zebrało się w Jarosławiu, by zaprotestować przeciw biedzie i domagać się reformy rolnej. Wielki Strajk Chłopski został proklamowany na wiecu w Rynku w  Jarosławiu 15 sierpnia 1937 r. Ta polityczna manifestacja kierowana przez Stronnictwo Ludowe ogarnęła niemal cały kraj w dniach 16-25 sierpnia. Miała jednak tragiczny przebieg. Efektem były ofiary śmiertelne i aresztowania. Jak podają źródła historyczne, w strajku wzięło udział w sumie kilka milionów osób. Według oficjalnych danych zginęło 44 chłopów, w tym kilka osób w Muninie i kilkanaście w Majdanie Sieniawskim.

Odsłonięciu tablicy na płycie jarosławskiego Rynku ( od strony siedziby Straży Miejskiej) będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z 1937 roku z przebiegu tego wydarzenia w naszym mieście, przygotowana przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Źródło: Urząd Miasta Jarosławia

(Aktualizacja: 09.08.2022 13:22)