Kup bilet ONLINE
Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościFotografiaJarosławska Grupa Fotograficzna po Pierwszym jubileuszu

Fotografia

01.03.2024

Jarosławska Grupa Fotograficzna po Pierwszym jubileuszu

Jarosławska Grupa Fotograficzna obchodziła pierwszy rok swego istnienia i działania. Kiedy powstawała wydawało się, że lokalne środowisko fotograficzne jest zamknięte w dotychczasowych strukturach, tymczasem nowa inicjatywa ewidentnie ożywiła miejscowy świat fotografii.

,,Grupę tworzą - mówi Krzysztof Peszko, jej założyciel, instruktor fotografii w JOKiS - osoby w różnym wieku i pochodzące z rozmaitych środowisk. W tej różnorodności znajdujemy jednak wspólny język, a jest nim właśnie fotografia, niezależnie od tego, czy przedmiotem zainteresowania jest fotografia krajobrazowa, makro, reportażowa, sytuacyjna, kulinarna, przyrodnicza, portretowa...itd. Znajdziesz wśród nas takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć, jak i tych, którzy fotografują latami. Spotykamy się w czwartki po południu w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. W tej chwili grupa liczy dwudziestu członków, ale oczywiście zapraszamy osoby zdeterminowane do podjęcia regularnej twórczości fotograficznej”.

Podczas okolicznościowego spotkania członkowie jubileuszowego bractwa wspólnie spożyli rocznicowy tort, którym poczęstowali również pracowników JOKiS. Komu przypadł zaszczyt dmuchnięcia pierwszej świeczki na torcie pozostaje tajemnicą organizatorów. Dmuchanie świeczek na urodzinowym torcie będzie kontynuowane w kolejnych latach.

Jarosławska Grupa Fotograficzna w ramach regularnych zebrań pogłębiała swoją wiedzę i doskonaliła kunszt fotograficzny. Skupione w niej osoby uczestniczyły w wystawach (,,Kobieta - wystawa zbiorowa”, ,,Podkarpackie teraz. Kontynuacja 9", Galeria Rynek 6; ,,Poszepty", Galeria Projektor Sztuki).

Warto przypomnieć, że we wrześniu ub. roku fotograficy z grupy wzięli udział w udanym artystycznie plenerze na Pogórzu Dynowskim. W Szklarach odwiedzili jeden z najdłuższych Polsce tuneli kolejowych. Dynów przyciągnął ich architektonicznymi ciekawostkami, wstąpili na cmentarz żydowski i ohel cadyka, skąd zabrali wiele interesujących ujęć. Przeszli drewnianą kładką nad Sanem, aby w Dubiecku sfotografować zamek i atrakcje parku krajobrazowego. W Pruchniku trafili na wydarzenie ,,Złoty wiek jarosławski”, podczas którego rekonstruktorzy z różnych stron Polski zamienili rynek w scenerię dla pojedynków na szable, rapiery i miecze. Ostatnim punktem tego pleneru była pobliska, acz tajemnicza Cerkiew p.w. św. Dymitra w Tyniowicach.

Do Jarosławskiej Grupy Fotograficznej aktualne należą osoby zamieszkałe w powiecie jarosławskim i przeworskim: Aneta Kiper, Daniel Loc, Renata Stefanowska-Drewniak, Greg Wyczawski, Henryk Górecki, Iwona Rogus, Jacek Jamróz, Jakub Zarzecki, Jola Mazurkiewicz, Justyna Urban, Kacper Loc, Kamila Pasterska - Stęchły, Mariusz Wojtowicz, Małgorzata Jędzierowska - Popek, Kamila Piotrowska, Krzysztof Peszko, Piotr Jędzierowski - Popek, Tomasz Iwanowski, Tomasz Noga, Piotr Pelc, Jerzy Gągoł.

 

 

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 02.03.2024 08:31)
Galeria zdjęć
Członkowie Grupy podczas wernisażu wystawy ,,Poszepty".
Renacie Stefanowskiej - Drewniak przypadła rola słodkiej Tortissimy - mistrzyni ceremonii krojenia tortu.
Pierwszy rok działalności nastroił uczestników uroczystości refleksyjnie.
Panie Jacku, proszę mi podać przepis na jeszcze lepsze fotografie, chociaż moje i tak są znakomite ...
Symboliczna świeczka na torcie.
Logo JGF.
PS1. Wskazuję nowy kierunek fotografii dla naszej Grupy na kolejny rok działalności!
Z okazji pierwszego jubileuszu życzę wszystkim, aby nasze talenty jeszcze bardziej rozkwitły na wiosnę!, Fot. Jarosławska Grupa Fotograficzna (1-9).