Jesteś tutaj:Strona głównaAktualnościTeodorowi Talowskiemu Twórcy Gmachu Sokoła w 160. rocznicę urodzin

18.10.2017

Teodorowi Talowskiemu Twórcy Gmachu Sokoła w 160. rocznicę urodzin"

relacja z sesji TUTAJ

Przebieg sesji przedstawiał się następująco:

1. Otwarcie i wprowadzenie w tematykę sesji - Elżbieta Śliwińska, dyr Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

2. dr Agnieszka Mirkiewicz - Uniwersytet Rzeszowski - Gmach Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół" centrum działalności patriotycznej i kulturalno-oświatowej w Jarosławiu w latach 1901-1939.

3. Pokaz filmu dokumentalnego pt. Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce wg scenariusza i reżyserii Katarzyny Kotuli i Tadeusza Bystrzaka.

4. Tadeusz Bystrzak – Kraków, artysta malarz, projektant, biograf T. Talowskiego - Teodor Talowski twórca Gmachu ,,Sokoła" w Jarosławiu wybitny polski architekt przełomu XIX i XX w.

5. Prezentacja książki T. Bystrzaka – TALOWSKI.

6. Wręczenie nagród laureatom Galicyjskiego Konkursu Fotograficznego ,,Piękno Architektury Teodora Talowskiego".

7. Andrzej Zgryźniak (MOK) Od ,,Gwiazdy" do ,,Sokoła" czyli dzieje MOK 1945-2017.

Andrzej Zgryźniak
(Aktualizacja: 19.10.2017 12:35)
Sesję otworzyła dyr. MOK Elżbieta Śliwińska.
Konferansjerkę prowadziła Janina Suchożak.
Pozdrowienia uczestnikom sesji przekazał z-ca burmistrza miasta Jarosławia dr Dariusz Tracz. Uczynił to również w imieniu obecnego na sali wójta gminy Laszki - Stanisława Gonciarza. W Laszkach znajduje się kościół zaprojektowany przez Talowskiego.
Wykład dr Agnieszki Mirkiewicz.
Tadeusz Bystrzak, biograf T. Talowskiego.
Pani dyr. Elżbieta Śliwińska, odczytuje werdykt jury Galicyjskiego Konkursu Fotograficznego ,,Piękno Architektury Teodora Talowskiego".
Laureaci (od prawej): Tomasz Turoń (Jarosław), Joanna Batiuk, Kinga Bawor, Patrycja Kowalska, Martyna Bawoł (Zespół Szkół w Laszkach). Obok stoi Krzysztof Grela - dyr. ZS w Laszkach.
Fotografia zbiorowa (od lewej): K. Peszko (jury), Wójt St. Gonciarz, dyr. K. Grela, laureaci Konkursu, dr A. Mirkiewicz, T. Bystrzak, A. Woźniak-Niemkiewicz (jury), T. Słowik (SMJ), J. Suchożak, dyr. E. Śliwińska,     J. Suchożak (MOK).
Andrzej Zgryźniak.
W sesji oprócz osób zaproszonych indywidualnie uczestniczyła młodzież wraz z nauczycielami z jarosławskich szkół średnich: I LO, ZSEiO, ZSBiO, ZSTiO, ZSP.
Fot. Kinga Kiwała, Jadwiga Suchożak.